Video destekli öğretimin öğrenci başarısına etkisi
The Effect video-supported teaching to success of students
- Tez No: 92978
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
89 ÖZET Bu araştırmada, video destekli öğretimin öğrenme üzerindeki etkilerinin saptanması amaçlanmıştır. Deneysel türde yürütülen araştırma, Ankara Aliye Yahşi Anadolu Meslek ve Meslek Lisesinde, 1999-2000 öğretim yılı 2. dönem Anadolu Lise birinci sınıf öğrencileriyle biyoloji dersi kalıtım ünitesinde uygulanmıştır. İlgili okulda dört Anadolu birinci sınıf bulunduğundan random yoluyla gruplardan ikisi deney, ikisi de kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Video destekli öğretimin öğrenme üzerindeki etkilerini belirlemek üzere yapılan araştırmada, video destekli öğretimin etkisi geleneksel öğretimle karşılaştırılarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmada bilişsel öğrenmeleri ölçmek amacıyla kullanılan“Başarı Testi”araştırmacı ile biyoloji ders öğretmeni tarafından hazırlanmış, üç ayrı biyoloji öğretmenine konu analizi ile birlikte verilerek onların görüşleri alınarak düzenlenmiştir. Hazırlanan“Başarı Testi”Ankara Yapı Meslek ve İnşaat Teknik Lisesinin Teknik Lise kısmında daha önce“kalıtım”ünitesini işlemiş öğrencilere uygulanarak madde güçlüğü ve madde kolaylıkları 0.40-0.60'de merkezleşmek üzere yeniden düzenlenmiştir. Biyoloji dersi ile ilgili duyuşsal özellikleri ölçmek amacıyla, Brookover'in Matematikle ilgili "Akademik Benlik Kavramı Ölçeğinin Türkçe'ye uyarlaması kullanılmıştır. Araştırmada deney grubundaki öğrenciler video destekli öğretimle, kontrol grubundaki öğrencilerde geleneksel öğretimle etkileşimde bulunmuşlardır. Araştırmada; 1. Video destekli öğretim, ürün olarak meydana gelen bilişsel öğrenmeler üzerindeki etkilidir.90 a) Deney grubunun, ön test ve son test puanları arasında son test lehine anlamlı bir fark vardır. b) Kontrol grubunun, ön test ve son test puanlan arasında son test lehine anlamlı bir fark vardır. c) Deney ve kontrol guruplarının son test puanlan arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark vardır. 2. Video destekli öğretim, öğrencilerin derse karşı tutumları üzerinde etkilidir. a) Deney grubunun, derse karşı tutum ölçeğinin ön uygulama puanlan ile son uygulama puanları arasında son uygulama lehine anlamlı bir fark vardır. b) Kontrol grubunun, derse karşı tutum ölçeğinin ön uygulama puanları ile son uygulama puanlan arasında son uygulama lehine anlamlı bir fark yoktur. c) Deney ve kontrol gruplarının derse karşı tutum ölçeğinin son uygulama puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark vardır. Denenceleri test edilmiştir. Araştırmada deney ve kontrol gruplannın başarılarını kendi içlerinde karşılaştırırken bağımlı gruplarda T testi, birbirleriyle karşılaştırırken bağımsız gruplarda T testi kullanılmış, anlamlılık düzeyi (p) 0.05 ve 0.001 olarak alınmıştır. Araştırma sonucunda, video destekli öğretim bilişsel öğrenmeler üzerinde geleneksel öğretime oranla göre daha etkili olduğu, video destekli öğretimin öğrencilerin derse karşı tutumlarında ise geleneksel öğretime oranla fark olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
91 ABSTRACT In this research, determination of the effects of video-supported teaching on learning is aimed. The research, which is conducted on an experimental basis, was applied in the heritage unit of the biology class, with 1999-2000 education semester second term Anatolian High School students in the first grade at Ankara Aliye Yahşi Anatolian Vocational and Vocational High School. As there are four Anatolian High School first grades, two of the groups were randomly fixed as experimental while the other two groups were used as control groups. In the research conducted to determine the effects of video-supported teaching on learning, the effect of video-supported teaching are tried to be represented by comparing it with classical education. The“Success Test”, which is used to measure the level of informational learning in the research, was prepared by the researcher and the biology class teacher together. The test was then, along with subject analysis, submitted to three other biology class teachers and was recommended upon. The“Success Test”that is prepared was applied to the students of Technical High School of Ankara Constructional and Civil Technical High School, who studied the heritage unit previously. The test was then re-organized in order to fix the the item difficulty and the item simplicity at 0.40 and 0.60 respectively. The version of Brookover's“Academic Personality Concept Scale”about mathematics adaptated into Turkish was utilized in the measurement of perceptional properties about the biology class.92 In the research, the students in the experiment group were exposed to video-supported teaching, while the students in the control group were exposed to classical teaching. In the research; 1. Video-supported teaching is effective on the informational learning, which appears as a outcome. a) There is a significant difference between pre-test and post-test scores of the experiment group in favour of the post-test. b) There is a significant difference between pre-test and post-test scores of the control group in favour of the post-test. c) There is a significant difference between pre-test and post-test scores of the experiment and control group in favour of the experiment group. 2. Video-supported teaching is effective on students attitudes towards the lesson. a) In the experiment group, there is a significant difference between the first application scores and last application scores of the scale of attitudes towards lesson in favour of the last application. b) In the control group, there is no significant difference between the first application scores and last application scores of the scale of attitudes towards lesson in favour of the last application. c) There is a significant difference between the last application scores of attitude towards lesson scales of experiment and control groups in favour of the experiment group. The trials have been tested. In the research, in order to compare the success levels of experiment and control groups within each group the“t”test within dependent groups was used. On the other hand, the comparison between the groups were made