Güreşçilerin boyun omurlarındaki dejenerasyonların sedanterlerle karşılaştırılması ve değerlendirilmesi
Comparison of servical vertebrate structure of wrestler sedantery subjects and investigation for correlation between vertebrate structure and wrestler injuries
- Tez No: 107551
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP ÖZMERDİVENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1472
Özet
1. ÖZET Güreşçilerin tfoyun ümuriarındaki Dejenerasyonların Sedanterlerle Karşılaştırılması ve Değerlendirilmesi Bu çalışmanın amacı; güreşçilerin boyun omurlannda sportif streslere bağlı olarak oluşan değişimlerinin (aks düzleşmesi, vertebra yüksekliği, dejenerasyon, intervertebral mesafe, ve spinal meseafe) radyografilerini analiz edilerek, sedanterlerle karşılaştırmaktır. Çalışmaya Adana bölgesinde çeşitli spor kulüplerinde ya da ferdi olarak güreşen Türkiye ve Avrupada dereceye girmiş güreşçiler ile aynı yaş grubundan sedanterler alındı. Deneklerin lateral servikal grafileri nötral, fleksiyon ve ekstansiyon pozisyonlarında elde edildi. Direkt röntgen çekimleri Çukurova Üniversitesi Radyodiagnostik ABD ve Adana SSK Hastanesi Röntgen bölümünde yapıldı. Çekimlerde General Elektrik marka röntgen makinesi kullanıldı. İstatistiksel analizler için Windows ortamında SPSS programı kullanıldı. Grupların yaş, spor yaşlan ve omurga yapılarındaki dejeneratif değişikler Ki-kare testi ile değerlendirildi /K0.05 seviyesi anlamlı kabul edildi.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT Comparison of Cervical Vertebrate Structure of Wrestler and Sedantery Subjects and Investigation for Correlation Between Vertebrate Structure and Wrestler Injuries In this study, axs becoming smooth, intervertebrate space, vertebrate high, degeneration and spinal space radiographics of the wrestler neck vertebra have been analysed and have been compared with sedantary subjects. Wrestlers from Adana region who were wrestling for sportive clubs or individually and ranked in Turkey and Europe and age-matched sedantery subjects were involved in this study. Lateral cervical graphies of subjects were obtained at neutral, at flexion and extention position. Graphies were obtained in Çukurova University Department of Radiology and Adana Social Insurance Hospital using General Electrics X-ray apparatus. Statistical analysis were performed using SPSS for Windows. Chi-square test was used for comparison of groups age, sportive age and degenerative changes in vertebral structure.