Mide adenokarsinomunda yüksek doz lökovorin destekli infüzyonel 5- fluorourasil tedavisinin toksisite ve etkinliği
The toxicity and efficiency of 5-fluorouracil treatment modulated by high dose leucovorin in gastric adenocarcinoma
- Tez No: 107581
- Danışmanlar: DOÇ.DR. UĞUR YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Onkoloji, Hematology, Oncology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
IV ÖZET Fluorourasilin uzun süreli infüzyon şeklinde uygulanması, bolus uygulamaya göre daha yüksek etkinlik ve daha düşük toksisiteye neden olmaktadır. Bu çalışmada mide kanserinde infüzyonel 5-fluorourasil uygulamasının toksisite ve etkinliğini araştırdık. Tedavi 15 günlük aralarla 200 mg /m2 folinik asit 2 saatte IV infüzyon gün 1 ve 2, 400 mg /m2 5-fluorourasil IV bolus gün 1 ve 2, ardından 600 mg /m2 5- fluorourasil 22 saat IV infüzyon gün 1 ve 2'den oluşmaktaydı Toplam 31 hastaya 309 kür kemoterapi uygulamasında 3 hastada doz azaltılmasına gerek duyuldu. Bir hastada grade 3 nörolojik yan etki nedeniyle protokol değişikliği yapıldı. Grade 3-4 hematolojik toksisite %3, non-hematolojik toksisite ise %16 olarak saptandı. Hastaların %26'sında göz toksisitesi, %23'ünde ise“hand-food”sendromu gelişti. İzlenir lezyonu olan 9 hastada medyan 11 kür kemoterapi sonrasında parsiyel yanıt %44, stabil hastalık %33, progresif hastalık ise %22 olarak saptandı. Tam yanıt gözlenmedi. Medyan sağ kalım 10 ay olarak bulundu. Yüksek doz lökovorin destekli infüzyonel 5-fluorourasil uygulaması orta dereceli etkinliği ve son derece düşük toksisitesiyle komorbid sorunları olan ve ağır tedavileri alamayacak hasta grubunda etkili ve güvenli bir tedavi alternatifidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the important advances in the treatment of colorectal cancer is the infusional administration of 5-fluorouracil, which is the standard drug. By means of infusional administration, decreased toxicity along with increased efficacy was provided. This advancement also affected the treatment regimens of malignancies where 5-fluorouracil is also applied such as head-neck tumors, cervix carcinoma and gastric carcinoma. In the present study, we analyzed the antitumor efficacy and toxicity of 5-fluorouracil in gastric carcinoma. The regimen consisted of administration of folinic acid 200 mg /m2, IV infusion in two hours in first and second day), 5-fluorouracil (400 mg /m2, IV bolus infusion followed by 600 mg /m2, IV infusion in 22 hours in first and second day) biweekly. Totally 309 cycles were administered to 31 patients. The dose was reduced in 3 patients. Regimen was changed in one patient because of grade 3 neurological side effects. Grade 3-4 hematological toxicity and non-hematological toxicity were observed in 3% and 16% of patients respectively. Ophthalmologic toxicity and hand food syndrome were developed in 26% and 23% of patients respectively. In 9 patients with measurable lesion, complete response was observed in no patient, whereas partial response in 44%, stable disease in 33%, progression in 22% was observed. Median survival was 10 months. High dose leucovorine modulated high dose infusional 5-fluorouracil regimen is an efficient and safe alternative for patients with comorbid problems preventing from administration of more toxic regimens because of its low toxicity profile and moderate efficacy.