Mental retardasyon ve/veya multipl konjenital anomali'li olguların yeni nesil dizileme tekniği ile genetik etiyolojisinin araştırılması
The investigation of the genetic etiology in mental retardation and / or multiple congenital anomaly cases BY next generation sequencing technique
  1. Tez No: 431565
  2. Yazar: HASAN TAŞLIDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUDE DURMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Mental ratardasyon (MR) zekayı etkileyen tüm yeteneklerin kaybı ve ilerlememesi sonucu oluşan, genel zihinsel fonksiyonların ortalamanın anlamlı derecede altında olması şeklinde tanımlanmaktadır. Günümüzde MR yerine zihinsel yetersizlik (intellectual disability, ID) terimi kullanılmaya başlanmıştır. ID yaklaşık olarak popülasyonun %1-3'ünü etkilemektedir. ID kadınlara göre erkeklerde daha sık görülmektedir. ID izole olabileceği gibi multipl konjenital anomaliler de (MCA) eşlik edebilir. Bu çalışmada genetik bir sebepten olduğu tahmin edilen tanısı konulamamış ID ve/veya multipl konjenital anomalisi olan 8 olgu tüm ekzom dizileme tekniği ile araştırılmıştır. Çalışmada 3 tanesi X'e bağlı kalıtım paterni, 1 tanesi otozomal resesif kalıtım paterni gösteren toplamda 4 olguda (%50) tanı konulmuştur. Olgularda bulunan mutasyonlar IQSEC2 (p.Val900Ile), PLAG2G6 (p.Leu542Phe), AGTR2 (p.Tyr189X), FRMPD4 (p.Asp1033Asn) genlerinde bulunmuştur. Tanı konulan olgularda saptanan mutasyonların hepsi ilk defa çalışmamızda saptanmıştır. Ayrıca rastlantısal olarak 2 olgu ve ebeveynlerinde ACMG (American College of Medical Genetics) tarafından bildirilmesi önerilen genlerden 2 tanesinde (PMS2 ve MSH2) mutasyon saptanmıştır. Bu mutasyonlar da ilk defa çalışmamızda saptanmıştır. Bu çalışma, ülkemizde tanısı konulamamış ID ve/veya multipl konjenital anomalisi olan olguların yeni nesil dizileme ile etiyolojilerini aydınlatmaya yönelik yapılmış ilk çalışmadır. Olgulardaki genetik etiyolojisinin aydınlatılması, gelişebilecek komplikasyonların önlenebilmesine ve etkilenen ailelere daha etkili genetik danışma verilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Mental retardation (MR) is defined as significantly lower average general intellectual function caused by the loss of all ability to affect intelligence and progress. Currently, the term“intellectual disability (ID)”is being used instead of MR. Approximately 1-3 percent of the global population has an intellectual disability. ID is more common in men than in women. ID may be isolated or may be associated with multiple congenital anomalies (MCA). In this study, eight of undiagnosed ID and/or MCA cases supposed to have genetic etiyology were analyzed by whole exome sequencing. The results revealed that three of four cases had the X-linked inheritance pattern and one of them showed the autosomal recessive pattern of inheritance. The diagnosis was established for these four cases corresponding 50 percent diagnosis rate. The mutations in these cases were found to be in IQSEC2 (p.Val900Ile), PLAG2G6 (p.Leu542Phe), AGTR2 (p.Tyr189X), FRMPD4 (p.Asp1033Asn) genes. All of the mutations identified in our patients were novel. Furthermore, the novel mutations in PMS2 and MSH2 mutations were coincidentally identified in two patients and their parents, and these genes are proposed to be reported by American College of Medical Genetics. this study is the first study in our country which aim to figure out the etiology of undiagnosed ID and/or MCA cases with next generation sequencing. The identification of genetic etiology for these kind of cases will contribute to prevent complications and provide more effective genetic counseling for affected families.