Lenfoid löykozlu etçi anaç tavuklarda karaciğer enzim (Alanin Amino Transveraz, Aspartat Amino Transveraz, Alkali Fosfataz) düzeyleri
Liver enzymes (allanine amino transpherase, aspartate amino transpherase, alkaline phosphatase) levels in meat type breeders which have lymphoid leucosis
- Tez No: 225484
- Danışmanlar: PROF.DR. BERRİN SALMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Onkoloji, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Oncology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Kanatlı hayvanların etiyolojisi bilinen neoplastik hastalıklar grubu içerisinde yer alan üç viral kökenli neoplazması vardır. Bunlar, Marek Hastalıgı (MH), Lenfoid Löykoz (LL) ve Retiküloendoteliozis (RE)'dir. Genelde sıklıkla karsılasılan löykoz tipi lenfoid löykozdur. Yayılısları yönünden güçlü oldugundan kanatlı löykoz virüsleri, hemen her yıl milyonlarca dolar degerinde kayıplara neden olmaktadır. Yumurta tavuklarında meydana getirdigi verim kayıplarının yanında, genis bir yayılım potansiyeline sahip oldugundan, bu virüslerin insanda da etkisinin olup olmayacagı bilinmesi gereken önemli bir konudur. Bu çalısmada, etçi anaç tavuklarda sıklıkla karsılasılan löykoziste, AST, ALT, ALP enzim düzeylerinin hastalıklı ve saglıklı tavuk serumları karsılastırılarak degisimlerin istatistiksel olarak degerlendirmesi amaçlanmıstır. Bu amaçla, aynı sartlar altında yetistirilmis löykozlu etçi anaç tavuklarda AST, ALT, ALP düzeyleri belirlenmistir. Hastalıgın teshisinde bu parametrelerin ne derece önemli oldugu arastırılmıstır. Kontrol grubu için ALP ortalama 387,6 ± 53,1 U/L; AST enzim düzeyleri ortalama 297,7 ± 10,9 U/L; ALT enzim düzeyleri ortalama 44,53 ± 7,00 U/L olarak bulunmustur. Löykozlu tavuklarda ise bu enzimlerin ölçüm sonuçları ortalama olarak, ALP için 456,8 ± 57,9 U/L; AST için 1129 ± 119 U/L; ALT için 129,9 ± 14,7 U/L olarak ölçülmüstür.
Özet (Çeviri)
In the ethiology of domestic fowl there are three known virological neoplasms in neoplastic disease group. These are malignant neoplasms(MN), lymphoid leukosis (LL), Reticuloendotheliosis (RE). The most encountered leucosis is lymphoid leucosis and cause much more economical losses every year because of easy spreading. So, it is very important to investigate whether, these viruses cause disease in human or not. In this study it was aimed that to evaluate variations statistically by comparing the levels of AST, ALT, ALP enzymes for serum of sick and healthy, meat type breeders. For this objective, AST, ALT, ALP levels were measured for meat type breeders raised at same conditions. The importance of the levels of these enzymes was also investigated for the diagnosis of these sicknesses. For control group, average level of ALP, AST, ALT were found as 387,6 ± 53,1 U/L; 297,7 ± 10,9 U/L; 44,53 ± 7,00 U/L respectively.