Erlich asit tümörlü farelerde siyalik asit ve siyalidaz seviyelerine curcumin etkisinin incelenmesi
Evaluation of curcumin effect on sialic acid levels in ehrlich acid tumour bearing mice
- Tez No: 107707
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EZEL USLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Curcumin (diferuoyl methane) ana vatanı Hindistan olan Curcuma Longa isimli bitkinin köklerinden elde edilmektedir. Gıda boyası olma özelliği ile tanınan curcuminin antioksidan ve antienflamatuar özellikleri de vardır. Pek çok araştırmacı tarafından kanserde kemopreventif özelliğini gösteren çalışmalar yayınlanmıştır. Siyalik asit, tüm vücutta yaygın olarak bulunan glikolipidlerin, glikoproteinlerin, türev oligo ve polisakkaridlerin yapısında yer alan bir aminoşekerdir. Hidrofılik yapıda ve güçlü asidik özelliktedir. Siyalik asitin enzimatik hidrolizini katalizleyen siyalidazlar lizozomda yer alan hidrolitik enzimlerdir. Siyalidaz ve siyalik asit bir çok kanser tipinde artar. Kemoterapinin etkinliğinin takibinde ve cerrahi sonrası nüksün izlenmesinde hassas parametrelerdir. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Araştırma ve Üretim Laboratuvarında üretilen 45 adet Balb/C türü erkek fareler iki deney ve bir kontrol grubu olmak üzere 15'lik bireyler halinde üç gruba ayrıldı. Birinci deney grubunu oluşturan farelere intraperitoneal olarak Erlich Asit tümörü pasajı yapıldı. Bu farelere sakrifikasyon gününe kadar, taze olarak hazırlanan curcumin günlük 75 mg/kg'dan verildi. İkinci deney grubunu oluşturan farelere yine intraperitoneal olarak Erlich Asit tümörü pasajı yapıldı ve bu farelere sadece susam yağı yedirildi. Kontrol grubunu oluşturan farelere ise intraperitoneal olarak 0.5 cc serum fizyolojik verildi. Kontrol grubundaki farelere ise yine sadece susam yağı yedirildi. Çalışmamızda EAT oluşturulan her 2 grupta total serum siyalik asit ve siyalidaz düzeylerini başlangıçtaki değerlere göre anlamlı olarak arttığını bulduk. Curcumin ile beslenen EAT'li grupta total serum siyalik asit ve siyalidaz aktivitesini sadece susam yağı ile beslenen kanserli farelere oranla anlamlı olarak düşük bulduk. Curcumin ile beslenen EAT'li grupta periton mayideki siyalidaz aktivitesi ve siyalik asit seviyelerini de anlamlı olarak düşük bulduk. Curcumin ile beslenen kanserli grupta yaşam süresi ortalama 7.8 gün uzadığını gördük. Sonuç olarak; Çalışmamızda EAT'li farelerde serum ve doku siyalik asit ile siyalidaz düzeylerindeki değişiklikler sonucu, curcuminin etkin bir kemopreventif molekül olduğunu gösterdik. 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY Curcumin (diferuoyl methane), rhizome of the plant Curcuma Longa is commonly called turmeric. It has been used lor centuries as a spice and coloring agent in India. Recently anti-oxidant and anti-inflammatory properties have been discovered by investigators. Many animal studies have shown that curcumin is an effective deterrent to chemically induced neoplasia by several structurally unrelated carcinogens, suggesting that it could have been an effective dietary chemo-preventive agent in human being. Sialic acids are terminal sugar components of the oligosaccharide chains of glycoproteins and glycolipids, many of which are important components of cell membranes. Acidic structure and hydrophilic nature of the sialic acids represent significant properties. Sialidases catalyze the enzymatic hydrolyses of sialic acids, are localized in lizozomes. The sialidase activity and the sialic acid serum and tissue levels both increase in neoplasia. Diagnosis of certain neoplasia and chemotherapy follow-up are sensitively monitored by sialic acid levels. 45 Balb/C male mice were seperated into three groups equally. EAT were passaged to first and second groups. First group fed with 75 mg/kg daily curcumin until the sacrification date. Second group fed with sesame oil, and third group was the control group without tumour. Both of the EAT injected groups had significantly elevated sialic acid and sialidase levels. But the curcumin fed group had significantly lower sialic acid and sialidase levels comparing to non-curcumin fed EAT group. Curcumin fed tumour bearing mice lived 7.8 day longer according to other EAT group. Conclusion; We claimed and proved that curcumin is an effective anti-carcinogenic agent due to decreased levels of, well-known cancer markers, both serum and tissue sialic acid levels and sialidase activity in EAT bearing mice. 61