Deneysel olarak oluşturulmuş meme tümörlerinde plazma asimetrik dimetilarginin düzeyleri üzerine C ve E vitaminlerinin etkisi
Effect of vitamin C and E on plasma asymmetric dimethylarginine levels in breast cancer induced mices
  1. Tez No: 242761
  2. Yazar: AYLİN TÜRKSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Meme kanseri, dünyada kadınlar arasında en sık görülen malign tümör olup kadınlarda görülen tüm kanserlerin yaklaşık %30'unu oluşturmaktadır. Asimetrik dimetilarginin (ADMA) nitrik oksit sentaz (NOS) enziminin endojen inhibitörüdür. Nitrik oksit (NO) sentezini yarışmalı olarak inhibe eder. ADMA düzeylerinin kanserde ve endotel hasarı görülen diğer hastalıklarda arttığı bildirilmiştir. Bu çalışmada meme kanseri oluşturulmuş farelerde antioksidan olarak bilinen ve antikanser etkileri gösterilmiş C ve E vitaminlerinin, ADMA düzeyleri üzerine etkileri araştırılmıştır.Balb/c cinsi farelerin sol ayak iç bölgesine 0.2 ml erhlich asit tümör hücresi enjekte edildi. Denekler rasgele seçilerek 10'ar fareden oluşan 5 grup oluşturuldu. Gruplardan birine C vitamini 200 mg/kg/gün, diğerine E vitamini 300 mg/kg/gün, diğer bir gruba ise C+E vitaminleri intraperitoneal olarak enjekte edildi.Tümörlü hayvanların plazmalarında arginin düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde azalmış, SDMA düzeyleri ise artmış olarak bulundu. ADMA düzeyleri ise kanserli hayvanların plazmalarında istatistiksel olarak anlamlı olmasa da yükselmiş olarak bulundu. Gerek plazma, gerekse doku örneklerinde tedavi olarak verilen C ve E vitaminlerinin araştırılan parametreler üzerine anlamlı bir etki yapmadığı gözlendi.Kanserde artan arginaz aktivesi ile birlikte ornitin üzerinden poliamin sentezinin hızlandığı, bunun da kanser oluşumu yönünde önemli bir unsur olabileceği daha önceki çalışmalarla gösterilmiştir. Bunun sonucu olarak NO sentezinin azaldığı, bunun da yine kanser gelişimi yönünde olumsuz bir faktör olabileceği vurgulanmıştır. Önemli bir NOS inhibitörü olan ADMA'nın kanserli hastalarda artmış olarak bulunması önceki çalışmaları destekler niteliktedir. ADMA'nın kanserde anahtar bir rol oynayabileceği fikrinden hareketle, bu maddenin inhibe edilerek NO inhibisyonun ortadan kaldırılması, kanser için koruyucu ve/veya tedavi edici yeni ajanların geliştirilmesine temel olabilecek, bu nokta kanser araştırmalarında yeni bir yolun açılmasına neden olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common malignity in women and constitutes about 30 % of all women cancers. Asymmetric dimethylarginine (ADMA) is an endogenous inhibitor of the nitric oxide synthase (NOS). It inhibits nitric oxide (NO) synthesis competatively. It has been reported that ADMA levels increases either in the cancers or diseases that associated with endotelial disfunction. In this study, we have tried to evaluate the effects of vitamin C and E in which it has been shown their antioxidant and anticancer effects, on ADMA levels in breast cancer induced mices.0.2 ml Ehrlich acid tumor cells were injected to the left medial side of food of Balb/c mices. Five groups were randomly formed and every group consisted of 10 mices. Vitamin C, 200 mg/kg/day, vitamin E, 300 mg/kg/day and vitamin C+E intraperitoneally applied.While plasma arginine levels were significantly decreased, symmetric dimethylarginine (SDMA) levels were significantlty inceased in tomour group. There was an increase in ADMA levels in the animals with tumour, but this was not statistically significant. There was no statistically significant difference on plasma and tissue arginine, ADMA and SDMA levels for the treatment groups.It has been shown that the arginase enzyme activity increases in cancer patiens and this leads to the formation of polyamines through ornithine which may be important for cancer development. As a result of this mechanism, NO level decreases and this mechanism also may play a role in cancer development. Finding of increased level of ADMA as a important NOS inhibitor in animals with cancer is supporting the previous studies. As an idea that ADMA may have a role in cancer development, it would be important to inhibit ADMA synthesis and therefore removing of NO inhibition. This stage may have a starting point to develop possible new agents for the cancer prevention or treatment and open a new line for the cancer research.