Diabetik polinöropatide TENS tedavisinin etkileri
The Effects of TENS treatment in diabetic polyneuropatit
- Tez No: 107720
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN TULGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bu çalışma, diabetik polinöropati hastalarında TENS (Deri Üzerinden Elektriksel Sinir Stimûlasyonu) tedavisinin etkilerini araştmnak için planlandı. Çalışma Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Dahiliye polikliniğine iskemik ağrılardan şikayetçi 14 diabetik polinöropati hastası üzerinde gerçekleştirildi. TENS tedavisine başlamadan 24 saat önce, çalışmaya katılan her hastadan 5 cc kan alınarak MDA (Malondialdehit) ve açlık kan şekeri değerleri belirlendi ve hastaların EMG (Elektromiyografi) kaydı yapıldı. Hastalara 30 gün süreyle günde bir kez olmak üzere 20'şer dakika HRFM (Yüksek Oranlı Frekans Modülasyonu) frekansı tarzında 50 Hz lik sinyallerle TENS tedavisinin serbest oksijen radikallerini anlamlı olarak artırdığı ve EMG kayıtlanndaki iletim hızlarında belirgin bir şekilde iyileşmenin olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was designed to elucidate the effects of Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (TENS) therapy in diabetic patients with polyneuropaty. Fourteen patients with diabetic polyneuropathy who applied to Yüzüncü Yıl Univesity Research and Training Hospital internal Medicine Outpatient clinics with ischamic complaints were included in the study. Twenty four hours before starting TENS therapy, blood samples were taken from each patient to determine fasting blood glucose and Malonyldialdehyde (MDA) levels and EMG's were recorded. TENS therapy was applied to the patients 20 minutes a day for 30 days with signals at 50H2 and High Rate Freguency Modulation (HRFM) mode. At the end of this therapy free oxygen radicals were significantly increased accompanied by improvement in nerve conduction velocities in EMG.