Sütle beslenmenin sigaranın toksik etkilerine karşı beyin dokusunu koruyuculuğu
  1. Tez No: 107734
  2. Yazar: RECEP SÜTÇÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NAMIK DELİBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Çalışmamızda sigara dumanına maruz bırakılan ratlarda sütün oksidan antioksidan dengeye etkisi araştırıldı. Bunun için 4 farklı rat grubu oluşturuldu. Süt (Örüp I), süt+sigara (Grup II), yem (Grup İH) ve yem+sigara (Grup IV). Ratlar lay süresincegündetoplam 2 saat (ortalama 6 sigara) sigara dumanına maruz bırakıldı. 1 ay sonunda kan, beyin ve hipokampüs örnekleri alınarak, antioksidan enzim düzeyleri ve MDA düzeyi ölçüldü. Kan MDA düzeylerinin, Grup II' de Grup I' e göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde arttığı görüldü. Kan GSH düzeyleri I. ve II. grupta, IH ve IV e göre anlamlı derecede düşük bulundu. Beyin dokusunda MDA düzeyleri I. grupta II. gruba göre anlamlı olmayan artış gösterdi. Beyin GSH düzeyleri I. grupta n. gruba oranla düşük bulundu. II. grup, HI ve IV ile karşılaştırıldığında, II' de GSH düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş bulundu, hipokampüs MDA düzeylerinde II' de III ve IV' e göre istatistiksel olarak anlamlı artış saptandı. Bu çalışmanın sonuçları anne sütünün antioksidan etkisinin normal diyete göre zayıf olduğunu göstermektedir. Yenidoğan bebeklerde antioksidan etkiyi arttırmak gerektiğinde diyete ilave antioksidan maddelerin eklenmesi gerekecektir. Diğer taraftan sigaranın yenidoğanda beyin dokusuna kıyasla hipokampüste yapmış olduğu hasarın daha belirgin olması öğrenme ve bellek fonksiyonları için faydalı gibi görünmektedir. Fakat sigaranın toplam toksik etkileri düşünüldüğünde hangi bileşiğin bu olumlu etkiyi gösterdiğinin bulunması gerektiği açıktır. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we investigated the effect of milk on oxidant-antioxidant status in rats exposed to cigarette smoke. Rats were divided into four different groups. These groups are: Milk (Group I), Milk + Cigarette (Group II), Food (Group IH); and Food + Cigarette (Group IV). Rats were exposed to cigarette smoke for 2 hours/day during 1 month. At the end of 1 month MDA and antioxidant enzyme levels were assayed in erythrocyte, brain, and hippocampus samples. It was observed that the erythrocyte MDA levels of group II is significantly higher than the MDA levels of group I. We found that the erythrocyte GSH levels in group I and II were significantly lower than group HI and IV. In brain tissue increased levels of MDA of group I were not significantly different from that of group II. Brain GSH kevels of group I were found' lower than group II. GSH levels of group II were significantly lower than group in and IV. Hippocampus MDA levels of group II were significantly higher than group III and IV. The results of our study suggested that the antioxidant effect of human milk is lower than normal diet. In newborns, it is necessary to add various antioxidants to diet to increase the antioxidant effect. On the other hand increased lipid peroxidation in hippocampus is more significant than in the brain tissue and this is an important result for the evaluation of learning and memory functions. There is still a question left to be answered: which compound in cigarette smoke show this effect? 52