İlkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan öğretmenlerin sağlık okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi ( Kastamonu ili ve Ankara ili Keçiören ilçesi örneği)
The determination of health literacy level of the teachers in the primary, secondary schools and high schools (Kastamonu province and Ankara province Keçi̇ören district sample)
- Tez No: 864882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Öğretmenlik özel bir meslektir ve işlevi bakımından eskiden beri süregelen bir önemi vardır. Geleceğimiz için önemi oldukça yüksek olan, öğretmenlere emanet ettiğimiz çocuklarımızın okul ortamında ne düzeyde sağlık bilgisine sahip öğretmenler tarafından yetiştirildiğini bilmek ve sağlık açısından güvende olduğunu hissetmek de dikkate değerdir. Okullarda eğitim veren öğretmenlerimizin sağlık okuryazarlığı konusunda bilgili ve deneyimli olması oluşabilecek herhangi bir tehlike karşısında hazır halde bulunması ve ilk yardım çalışmaları ile müdahale etmesi tehlikeleri önleme ya da en aza indirme açısından önemlidir. Bu çalışmanın amacı Kastamonu İli merkez ilçede bulunan devlet okulları ve Ankara İli Keçiören ilçesinde yer alan devlet okullarında görev yapan ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenlerinin sağlık okuryazarlığı düzeylerinin belirlenmesidir. Bu doğrultuda araştırmada veri toplama aracı olarak öğretmenlerin sağlık okuryazarlık düzeylerini belirlemek için Prof. Dr.Pınar Okyay ve Doç Dr. Filiz Abacıgil tarafından uyarlanmış olan ve 47 sorudan oluşan Avrupa Sağlık Okuryazarlığı- Türkçe ( ASOY-TR) formu kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara (Keçiören) ve Kastamonu (Merkez) ilinde ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde görev yapan 350 öğretmen olarak amaçlanmış ancak 331 öğretmenden oluşmaktadır. Kullanılan ölçek belirlenen okullarda görev yapan öğretmenlere uygulanmıştır. Veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda öğretmenlerin sağlık okuryazarlık seviyeleri yaşa, cinsiyete, medeni duruma, alışkanlıklarına, çalışma yılına, kıdemine, çalıştığı birime ve çalıştığı il ve ilçeye göre beklenilenden daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Being a teacher is a special profession and has always been important for a long time in terms of its functionality. It is worth noting that our children who are of great importance for our future and entrusted to teachers are educated by teachers who have health literacy in the school environment as knowing what level of health education teachers have make us feel safe. It is important for our teachers teaching in schools to be knowledgeable and experienced in health literacy in order to be present in the face of any danger that may occur and to intervene with first aid studies in terms of preventing or minimizing the dangers.The aim of this study is to determine the level of health literacy of primary, secondary and high school teachers working in public schools in the central district of Kastamonu Province and public schools in Keçiören, the district of Ankara Province. In this respect, the European Health Literacy- Turkish version (ASOY-TR) form consisting of 47 questions adapted by Prof. Dr.Pınar Okyay and Associate Professor Filiz Abacıgil have been used to determine the health literacy levels of teachers as a means of data collection . The population of the research has been intended to include 350 teachers who work at primary, secondary and high school levels in Ankara (Keçiören) and Kastamonu, however; it consists of 331 teachers.The questionnaire has been applied to teachers working in designated schools.The date has been analyzed with SPSS package program. In line with the findings obtained from the study, the health literacy levels of teachers are found much lower than expected according to age, gender, marital status, habits, work experience, position, the department ,the province and district in which they work.