Kastamonu ili lise çağı öğrencilerinde obezite prevalansı ve ilişkili faktörler
Obesity prevalence and related factors in kastamonu province HİGH school students
  1. Tez No: 647862
  2. Yazar: TAHA GÖKSEL ÖZKEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ADAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Çocukluk çağında başlayan obezitenin erişkin dönemde de devam etmesi ve sağlık için risk oluşturması söz konusudur. Bu bağlamda Kastamonu merkez ilçesinde liseye giden öğrencilerdeki obezite prevalansını ve bunu etkileyen risk faktörlerini saptamak amaçlanmıştır. Çalışma süresince öğrencilerin boy ve kiloları ölçülerek kesişim noktalarıyla karşılaştırılması hedeflenmiştir. Bulunan frekansa göre obeziteye neden olduğu düşünülen risk faktörleri incelenmek istenmektedir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel türdeki bu çalışmaya Kastamonu merkez ilçede eğitim gören yaşları 14 ile 17 arasında değişen 355 (K:121, E:234) öğrenci dahil edildi. Öğrenciler, 22 adet liseden tabakalı örneklem ile seçilen 4 liseden seçildi. Öğrencilenlere boy-kilo ölçümü yapılarak BKİ değerleri uluslararası referans değerleriyle karşılaştırıldı. Anket formu doldurmaları istenen öğrencilerden obeziteye neden olduğu düşünülen faktörler incelendi. Sayısal veriler; ortalama, standart sapma, standart hata gibi tanımlayıcı istatistikler kullanılarak, kategorik veriler ise ki-kare testi kullanılarak değerlendirildi. Anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
Obesity Prevalence and Related Factors In High School Students In Kastamonu Province Aim: Obesity in childhood continues in adulthood and poses a health risk. In this context, it was aimed to determine the prevalence of obesity among high school students and the risk factors that affect it in Kastamonu central district. The aim of the study is to measure the height and weight of the students and to compare them with the intersection points. According to the prevalence, risk factors which are thought to cause obesity are investigated. Materials and Methods: This cross - sectional study included 355 (F: 121, M: 234) students aged 14 to 17 under education in the central district of Kastamonu. The students were selected from 4 high schools chosen by satrified sampling from 22 high schools. Height and weight measurements were made for the students and their BMI values were compared with the international reference values. The factors that are thought to cause obesity were examined from the students who were asked to fill out the questionnaire. Numerical data; Descriptive statistics such as mean, standard deviation and persentage were used, and categorical data were evaluated using chisquare test. Significance level was p0.05).