Ateşli silahlar ile yapılan atışlar sonrası hedef yüzeyler üzerinde oluşan atış artıklarının incelenmesi
A study of gun shot residue on target surfaces after discharging the firearms
- Tez No: 233216
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇELİK TARIMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada farklı yüzeyler üzerinde ateşli silahlara ait atış artıkları (GSR) incelenmiştir. G-3 ve Kalaşnikof olmak üzere iki ayrı marka tüfek ile ahşap, cam, kumaş ve karton hedef yüzeylere atışlar yapılmıştır. Hedef yüzeyler üzerinde oluşan atış artıkları tüfeğin cinsine ve atış mesafesine bağlı olarak değerlendirilmiştir. Bitişik atışta namlu yapısının atış artığı dağılımında etkili olduğu görülmüştür. Özellikle G-3 marka tüfekte bu durum kolaylıkla belirlenmiştir.Grafit fırınlı atomik absorbsiyon spektrometresi (GFAAS) ile kumaş hedef yüzeyler üzerindeki atış artıklarının incelenmesine yönelik olarak yeni bir inceleme metodu geliştirildi. Eşmerkezli olarak, merkezden itibaren belirli aralıklarla çıkartılmış kumaş parçaları üzerindeki atış artıkları, atış mesafesine bağlı olarak incelendi. Ayrıca GFAAS kullanılarak cam yüzeyler üzerindeki Ba, Pb ve Sb elementlerinin miktarları belirlendi. Böylece cam yüzeyler üzerinde bulunan Pb miktarı ile atış mesafesi arasındaki ilişki ortaya kondu.Ayrıca kurusıkı tabancalarla yapılan atışlarda da hedef yüzeyler üzerinde atış artıklarının bulunacağı belirlendi. Kurusıkı tabancalara uygulanan dönüştürme tekniklerinin hedef yüzeyler üzerinde oluşan atış artıklarına etkisi olduğu tespit edildi. Hedef yüzeyler üzerinde kimyasal incelemeler ile birlikte fiziksel incelemelerin de birlikte yapılmasının hataları önleyeceği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, gun shot residue (GSR) of firearms on different kinds of surfaces were studied. Wood, glass, fabric and cardboard were used as target surfaces for two different rifles, G3 and Kalashnikov. The residue distributions on surfaces were analyzed according to rifle type and shooting distance. The shape of barrel tip influences the GSR for close range shot. Particularly, G3 can be distinguished easily.A new examination method was developed by using graphite furnace atomic absorption spectrometer, GFAAS for examination of fabric target surfaces. Coaxial circular stripes were cut from the fabric to determine gun shot residue variation throughout whole material respect to shooting distance. Ba, Pb and SB elements were determined on glass surfaces using GFAAS to define the GSR. For the riffles, amount of Pb degreases when shooting distance increases. Therefore, shooting distance can be defined by studying Pb content on glass surfaces.It was found that GSR studies can be carried out for blank pistols too. As a result of shooting tests with modified blank pistols, it was observed that modification methods influence GSR on the target materials. It was proved that both chemical and physical examination techniques should be used together to prevent misjudgment.