İstanbul'daki tatlı imalathanelerinde çalışanların ağız ve diş sağlığı durumlarının araştırılması
The Research of the mouth-tooth health of the sweet manufacturing workers in Istanbul
- Tez No: 107872
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET AYHAN YÜCEOKUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Halk Sağlığı, Dentistry, Public Health
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Araştırma, İstanbul ilinde, tatlı imalat ve tekstil işçilerinde, ağız-diş sağlığı ile ilgili bilgilerin elde edilmesi amacıyla, eğitim, yaş, sosyo-ekonomik düzey gibi benzer özellikler taşıyan toplam 502 kişi üzerinde yürütüldü. 400 kişi olgu (tatlı imalat işçileri), 102 kişi kontrol (tekstil işçileri) grubunu oluşturdu. Çalışma iki bölümden oluştu. Birinci bölümde klinik veriler değerlendi rildi. İkinci bölümde ağız-diş sağlığı ile ilgili bilgi ve alışkanlıklar saptandı. Klinik verilerin değerlendirildiği birinci bölümde her iki işçi grubuna da aşağıdaki indeksler uygulanarak ağız-diş sağlığı yönünden muayeneleri yapıldı: 1- Quigley-Hein Plak İndeksi, 2- Löe and Silness Gingival indeksi 3- Volpe-Manhold Diştaşı indeksi 4- DMF-T indeksi 5- DMF-S indeksi 6- Linkosalo and Markkanen Erozyon indeksi. İkinci bölümde her iki gruptaki işçilerin ağız-diş sağlığı ile ilgili bilgi ve alışkanlıklarının değerlendirilmesi amacıyla 43 soru içeren bir anket uygulandı. Bu ankette işçilerin sosyo-ekonomik durumları, yaş, eğitim gibi demografik özel likleri, ağız-diş sağlığına yaklaşımları, alışkanlıkları, bilgileri öğrenilerek değer lendirmeye çalışıldı. Araştırmanın önemli sonuçları şunlardı. Pl ortalaması: Olgu grubun da 1.53±0.83, kontrol grubunda 1.50±0.69, Gl ortalaması: Olgu grubunda 1.28+0.87, kontrol grubunda 1.14±0.66, diştaşı indeksi ortalaması: Olgu gru bunda 0.54±0.74, kontrol grubunda 0.57±0.84 olarak saptandı. Her iki gruptaki bireylerin Pl, Gl, Dİ değerleri arasında anlamlı fark bulunamadı. Olgu grubunda erozyon ortalaması %12.89, kontrol grubunda %11.91 olarak saptandı. Olgu grubunda en az bir dişte erozyon oranı %91.25, kontrol grubunda %89.22 bu- 72lundu. Her iki grubun erozyon ortalaması değerleri arasında anlamlı bir fark bu lunamadı. DMF-T ortalaması: tatlı imalat işçilerinde 8.54±6.17, tekstil işçilerinde 5.27±4.49 düzeyinde idi. DMF-S ortalaması olgu grubunda 30.52±30.73, kontrol grubunda 17.83±19.48 bulundu. Olgu grubunda: Çürük diş sayısı ortalaması 2.24±2.19, eksik diş sayısı ortalaması 4.68±6.03, dolgulu diş sayısı ortalaması 1.62±2.75, çürük diş yüzeyi sayısı ortalaması 3.07±4.05, eksik diş yüzeyi sayısı ortalaması 22.32±28.33, dolgulu diş yüzeyi sayısı ortalaması 5.1 9±1 0.30 olarak bulundu. Kontrol grubunda; çürük diş sayısı ortalaması 2.07±2.58, eksik diş sa yısı ortalaması 2.60±3.69, dolgulu diş sayısı ortalaması 0.61 ±1.40, çürük diş yüzeyi sayısı ortalaması 2.66±3.91, eksik diş yüzeyi sayısı ortalaması 22.32±28.33, dolgulu diş yüzeyi sayısı ortalaması 2.49±6.02 olarak saptandı. Olgu ve kontrol grubunun DMF-T ve DMF-S indeksleri arasında an lamlı bir fark vardı. Bu fark eksik diş sayısından kaynaklanıyordu. Araştırmaya katılan bireylerde yapılan muayene sonucunda diş çekiminin %87 oranında periodontal hastalıktan değil, çürük dişten kaynaklandığı saptandı. Bu bizi tatlı imalatında çalışan bireylerde, tekstil işçilerine göre diş çürümesinin anlamlı de recede fazla olduğu sonucuna götürdü. Anket sorularına verilen yanıtlar her iki gruptaki bireylerin benzer ö- zellikler göstermesine karşın, tatlı yeme sıklığı ve yedikleri tatlı çeşitleri sorusu na verdikleri yanıtlarda tatlı imalatında çalışan bireylerin daha fazla risk altında olduklarını gözlemledik. Sonuç olarak, iş yeri koşullarının ağız diş sağlığını etkileyebilecek risk faktörlerini taşıması halinde, iş yeri hekiminin bu konuya da dikkat çekmesi ve üzerinde durması gerektiğini ifade edebiliriz. 73
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was performed in Istanbul, on 502 sweet manufacturing workers and textile workers having the same education, age and socio-economic position, to take some informations about their mouth-tooth health. 400 persons formed the experiment group (sweet manufacturing workers) and 102 persons formed the control (textile workers) group. The study was formed in two part. In the first part clinic datums were evaluated, in the second part knowledges and habits about mouth-tooth health were determined. In the first part where clinic datums were evaluated, the examinations for mouth-tooth health were made in both two workers groups applying the indexes below 1- Quigley-Hein Plaque Index (PI) 2- Löe and Silness Gingival Index 3- Volpe-Manhold Calculus Index 4- DMF-T Index 5- DMF-S Index 6- Linkosalo and Markkanen Erosion Index In the second part to evaluate the two workers group's knowledges and habits about mouth-tooth health, a public survey of 43 questions was made. In this survey acquiring the socio-economic position of workers, their demographic characteristics like age and education, their approach to the mouth-tooth health, their habits and knowledges, to made an evaluation was tried. The important conclusions of this research are cited below: The PI average was determined as 1.53±0.83 in the experiment group and as 1.50±0.69 in the control group. The Gl average was determined as 1.28±0.87 in the experiment group and as 1.14±0.66 in the control group. The average of the calculus index was determined as 0.54±0.74 in the experiment group and as 0.57±0.84 in the control group. It wasn't found a significant difference between the PI, Gl and Dl values of persons of both two groups. The average of DMF-T in sweet manufacturing workers was in a level of 8.54±6.17, in textile workers 74was in a level of 5.27±4.49. The average of DMF-S was found as 30.52±30.73 in the experiment group and as 17.83±19.48 in the control group. In the experiment group, the average of decayed tooth number was found as 2.24±2.19, the average of missing tooth number was found as 4.68±6.03, the average of filled tooth number was found as 1.62±2.75, the average of decayed tooth surface number was determined as 3.07±4.05, the average of missing tooth surface number was determined as 22.32±28.33, the average of filled tooth surface number was found as 5.1 9±1 0.30. In the control group; the average of decayed tooth number was determined as 2.07±2.58, the average of missing tooth number was determined as 2.60±3.69 the average of filled tooth number was found as 0.61 ±1.40, the average of decayed tooth surface number, was found as 2.66±3.91, the average of missing tooth surface number was found as 12.64±17.43 and the average of filled tooth surface number was found as 2.49±6.02. It was found a significant difference between the DMF-T and DMF-S indexes of experiment and control groups. This difference was origined from missing tooth number. A the end of the examination made in persons included in the research it was determined that the tooth extraction derived in a rate of 87% not from periodontal diseases but from decayed tooth. This draw us to the conclusion that in persons working in sweet manufacturer the decayed tooth is significantly more than textile workers. The answers given to the public survey showed us that in both two groups the persons had similar characteristics but according to given answers to the sweet eating frequency and to the sweet kind that they ate we saw that, the sweet manufacturer workers are more in risk. In the experiment group, the average of erosion was determined as 12.89%, in the control group the average of erosion was determined as 1 1.91%. In the experiment group at least in one tooth the rate of erosion was found as 91.25%, in the control group this rate was found as 89.22%. It wasn't found a significant difference between the erosion average values of the two groups. 75