Hırsızlık suçlarının aydınlatılmasında coğrafi bilgi sistemleri: Bursa ili pilot uygulaması
  1. Tez No: 107883
  2. Yazar: HALİT NADİR GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ATASOY, DOÇ. DR. HÜSEYİN BÜLENT ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
II ÖZET Araştırma kapsamında öncelikle, Bursa Emniyet Müdürlüğü' nden temin edilen koordinasyonlu dijital haritalar ve hırsızlık olay verilerinin ArcView 3.1 CBS yazılım programı vasıtasıyla ilişkilendirilerek çeşitli suç analizlerinin yapılması amaçlanmıştır. Programın etkili fonksiyonlarından yararlanmak suretiyle birbiriyle uyumlu hale getirilen sayısal harita ve suç verilerinin renklendirilerek görselleştirilmesi, istatistiksel analizlerinin yapılması, değerlendirilmesi ve suçla mücadelede öngörüde bulunulması hedeflenmiştir. Çalışmada başlıca, mahalle nüfus blokları ile hırsızlıkların sayısı arasındaki ilişkinin belirlenmesine çalışılmıştır. Hırsızlık olaylarının sayısının nüfus oranlarıyla kısmen lineer uyumluluk gösterdiği görülmüştür. Tekrarlanan mağduriyet yerlerinin saptanmasının, suçun ortaya çıktığı bölgenin özelliklerini kavrayabilmek açısından önemli ipuçları vereceği düşünülmüştür. Belli mahallelerde ve mekanlarda belli olay türlerinin sürekli tekrarlanması dikkat çekmiştir. Suçun işlendiği yerleri cazip kılan unsurları anlayabilmek için hırsızlığın yoğunlaşma gösterdiği yerlerde tamponlama örneği kullanılmıştır. Programın bu yeteneği sayesinde kümelenmenin görüldüğü bölgelerde gerekli, etkin ve uygun güvenlik tedbirlerinin alınabileceği öngörülmüştür. Programın sorgulama fonksiyonu sayesinde veriler ilçe, mahalle, cadde, olay türü ve yöntemi gibi farklı unsurlara göre sınıflandırılarak istenilen detaya inilmiştir. Sıcak noktalar yani suç artışının farkedilir derecede ortaya çıktığı bölgeler için oluşturulan sıcak alan halkaları sayesinde caydırıcılığı sağlayacak önlemlerin geliştirilmesi düşünülmüştür. Yalnızca evden hırsızlıkların meydana geldiği yerlerin, 1-3 katlı evlerin en az ve 4-7 katlı evlerin ise en fazla bulunduğu mahalleler olduğu tespit edilmiştir. Ve bu durumun anlamlı ya da tesadüfi olup olmadığının ayrı bir araştırma konusu olabileceği vurgulanmıştır. İstatistiksel olarak“Nisan”ve“Aralık”aylarındaki olayların maksimum artışa ulaştığı görülmüştür.“Aralık”ayındaki artışın ise,“Yılbaşı Kutlamaları”için yapılan alış-veriş ve kısa süreli tatil hazırlıklarından kaynaklandığı, yurt dışındaki benzeri bir çalışmaya dayanılarak öne sürülmüştür. Bu ve benzeri çalışmalar ile akademik ortamda bilim adamlarıyla yürütülecek ortak projelere imza atmak isteyen polis teşkilatının tavrı, gelecekte polis ve akademisyenler arasında geliştirilecek ilşkiler açısından oldukça olumlu bir davranış olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT In this present study, the burglary event data and coordinated digital maps combined and various crime analysis has been done. Burglary data and maps obtain from Bursa Police Department to analyse data in the Geographical Information Systems (GIS) software programme called Arc View 3.1 has been used. It was targeted that by using effective functions of GIS programme visualization by coloring, running statistical analysis, interpretation and evaluation of digital maps and crime data which are suited with each other. Primarily, it was attempted to determine the relationship between neighborhood census block groups and the number of burglaries. It was found that there is a weak interconnection between the number of the burglary events and population rate. To understand the properties of the locations where crime occured, ii was cuıısiûcıcu that determination of the places in which repeated victimization is appeared. It was noticeable that some specific crimes repeatedly committed in specific locations and neighborhoods. In order to find out the elements that make locations attractive in which crime occured, in the areas that has increased burglary density, buffering application has been used. In the areas that has high crime density, required, effective and suitable security precautions that should be taken has been indicated. Data classified based on various variables such as district, neighborhood, street, event type etc. enhance the query function of programme. Hot area rings, that show the regions of significant high crime rates, represents the territories in which precautions that provide dissuasivement has to be taken. It was found that in the locations contained only residental burglaries, while 1-3 storied apartments are rare, 4-7 storied apartments are very common. Whether or not this findings are meaningful, this is the topic of another research. It was found that the burglary events peaked in April and December. It is concluded that the reason of the icreased rate in“December”is shopping and short-term holidays due to“New Year Celebrates”. This findings are consistent with previous studies. The attitude of police department that are willing to collaborate with the universities, is very positive approach in the relationships that will be developed between police and researchers.