TCK'nın 414-418.nci maddeleri kapsamında Konya-Ereğli Ağır Ceza Mahkemesi'ne 1990-2000 yılları arasında yansıyan cinsel saldırı suçlarının incelenmesi
- Tez No: 107898
- Danışmanlar: PROF.DR. M. FATİH YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
62 7. ÖZET Bu çalışmada TCK' nın 414-418 maddeleri kapsamında Konya-Ereğli Ağır Ceza Mahkemesi' ne 1990 ile 2000 yıllan arasında yansıyan cinsel saldın suçlan ile ilgili toplam 146 dava dosyası, Cumhuriyet Savcılığı ve mahkemece ele alınan kriterlerin tespiti yapılarak istatistiksel olarak incelenmiştir. İnceleme sonucunda elde edilen verilerde dikkati çeken konular, çalışmamızda ön plana çıkartılmıştır. Daha önceki yapılan çalışmalardan elde edilen veriler ile yaptığımız çalışmadan elde ettiğimiz verilerin paralellik gösterdiği görülmüştür. Daha önce yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bilgilere göre cinsel saldırı suçlannın ancak %5-10'luk bir diliminin adli makamlara yansıdığını ortaya koymaktadır. Bu durum cinsel saldırı suçlannın karakteristik özelliğinden kaynaklanmaktadır. Yaklaşık 200.000 kişinin yaşadığı bir bölgede 1 1 yıl içerisinde Konya-Ereğli Ağır Ceza Mahkemesi' ne yansıyan cinsel saldırı suçlan ile ilgili toplam 146 dava dosyası göz önüne alınırsa, cinsel saldın suçlannın adli makamlara yansıma oranlannın çok düşük olduğu görülmektedir. Bu konuda yaptığımız çalışmamızın yapılan diğer çalışmalarla benzerlik gösterdiği gözükmektedir. Bu çalışmada; hazırlık soruşturmalannda yetersiz kalındığı, delil toplamada gerekli özenin gösterilmediği, yeterli delil toplanamadığından sanıklar hakkında beraat karan verildiği, Adli Tıp Kurumu' nun yeterli ve etkin bir şekilde kullanılmadığı, mağdurun uzman hekimlerce muayene edilmesine gerekli özenin gösterilmediği, mağdurun genellikle zabıta kuvvetlerince doktora sevk edildiği, mağdurun yeterli derecede korunamadığı, doktor raporlarının içerik olarak yetersiz olduğu, sanık ve mağdurlann eğitim seviyelerinin düşük olduğu, daha çok yaşı küçük mağdurlara karşı gerçekleştirilen cinsel saldınlann adli makamlara bildirildiği ve buna benzer tespitler çalışmamızda dikkat çekici olarak ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
r 63 8. SUMMARY In this study, totally 146 court files which are about sexual abuse and reflected to Konya-Ereğli Criminal Court from years 1990 to 2000 that including T.C.K.'s 414 th - 418 th articles are statistically examined after determinating the discussed criteria by the Republic Attorney Generalship and the Court. The subjects which attract attention in the acquired data which result from the research are foregrounded in our study. It is seen that the data which we acquired in our study are parallel to the data which are acquired by means of the previous studies. The knowledge which is acquired by means of the previous researches manifests that only the 5 - 10 per cent of sexual abuse crimes are reflected to the legal institutions. This case is due to the characteristic feature of sexual abuse crimes. If it is allowed for that there is totally 146 court files about sexual abuse crimes which are reflected to Konya-Ereğli Criminal Court in 1 1 years where about 200.000 people live, the rate of sexual abuse crimes which are reflected to the legal institutions is too low. It is seen that the study which we did shows a similarity with the rest of the studies which were done before. In this study it is forgrounded as attracting the attention that the preperation investigations are insufficient, while collecting evidence the necessary attention is not paid, because of not collecting enough evidence the accused people are acquitted, forencic medicine is not used sufficiently and efficiently, attention is not paid for the mistreated people to be examined by the specialist medical doctors, the mistreated people are generally sent to the doctor by the police, the mistreated people are not protected efficiently, the doctor reports are insufficient about the detailed content, the educational level of the accused people and the mistreated people is low, especially the sexual abuses which are commited against the younger who are under age are informed to the legal institutions and such determinations.