Erkek infertilitesinde Leptin'in yeri
Leptin in male infertility
- Tez No: 107983
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM BOZKIRLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
37 ÖZET AMAÇ: İnfertil ve fertil erkeklerin serum leptin seviyelerinin karşılaştırılması ve infertil hastalarda serum leptin seviyesi ile sperm dansitesi, FSH, LH, testosteron ve testis volümü arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. GEREÇ - YÖNTEM : Eylül 1999-Temmuz 2000 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalına infertilite sebebiyle başvuran ve erkek infertilitesi tanısı konulan 38 erkek hasta çalışmaya alınmıştır. Kontrol grubu olarak, son bir yıl içerisinde fertil olduğu bilinen 28 sağlıklı erkek çalışmaya dahil edilmiştir. İnfertil ve fertil erkeklerin vücut kitle indeksi(VKİ) ve serum leptin düzeylerine bakıldı. İnfertil erkeklerde testis boyutu, sperm dansitesi ve serum FSH, LH, Testosteron düzeylerine bakıldı. BULGULAR : İnfertil erkek yaş ortalaması 33,5 ± 5,1 (24 - 44), fertil erkeklerin yaş ortalaması ise 32 ± 2,5 (27 - 36) olarak bulundu. İnfertil ve fertil erkeklerde VKİ, yaş ve leptin düzeyi ortalamaları arasında farkbulunmadı (p>0.05). İstatiksel olarak anlamlı olamamakla birlikte infertil erkeklerin serum leptin seviyesi literatürde bildirilen ortalamadan yüksek olarak bulundu. Fertil erkeklerin leptin seviyesi ise bu ortalama ile benzer olarak bulundu. İnfertil erkeklerde serum leptin seviyesi ile testis volümü, sperm dansitesi, serum testosteron, FSH ve LH seviyeleri arasında korelasyon saptanmadı (p>0.05). SONUÇ: Erkek infertilitesinde serum leptin düzeylerinin herhangi bir diagnostik kriter olarak kullamlamıyacağı sonucu elde edilmiştir. Bu konunun daha iyi yorumlanabilmesi için daha geniş hasta serileri ve takipleri içeren çalışmaların yapılmasının gerekli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY OBJECTIVES: To compare the serum leptin levels in infertile and fertile males and to investigate the relationship between leptin levels with the sperm dansity, FSH, LH, testosteron and the volumes of testis in infertile males. MATERIALS and METHODS: Thirty eight infertile male between September 1999- July 2000 in Gazi University, School of Medicine, Department of Urology were included to the study. Twenty eight healty men who have been proved to be fertile in last year were included to the study as a control group. Body mass indexes and serum leptin levels of fertile and infertile males were evaluated. In addition, the volumes of testis, sperm dansities and FSH, LH, testosterone levels were evaluated. RESULTS: The mean age of infertile male were 33.5+5. 1 (24 - 44) and the mean age of fertile male were 32+2.5 (27 - 36). There were no statistically significance between leptin levels with body mass indexes, ages in fertile and infertile men (p>0.05). The serum leptin levels were higher than the mean values reported in literature in infertile male but it was not statistically significant. The leptine levels of the fertile men were similar to that in literature. In infertile male there were no correlation between serum leptine levels with testis volume, dansity of sperm, testosteron, FSH, LH levels (p>0.05). CONCLUSIONS: As a result, it was found that the determination of serum leptin levels as a diagnostic criteria can not be used in male fertility. We believe that studies including higher number of patients and longer follow- up are needed in order to better explanation of this subject.