Benign prostat hiperplazisi tedavisinde farmakoterapi sonuçlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 107984
  2. Yazar: HAMİT İLKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZKAN POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda, benign prostat hiperplazisi tedavisinde alfa blokerler, 5 alfa redüktaz inhibitörleri ve her ikisinin birlikte kullanıldığı kombine tedavi protokollerinin etkinliği karşılaştırıldı. Çalışmada yer alan 266 hasta anamnez, fizik muayene, maksimum idrar akım hızı (MAH), prostat volümü, semptom skoru, rezidüel idrar miktarı ve prostat spesifik antijen ile değerlendirildi. Hastalar daha sonra 4 grupta randomize edildi. Birinci gruptaki hastalara (n:67) günde tek doz 24 ay süreyle alfa bloker (doksazosin 4mg, alfuzosin 2.5mg, terazosin 5mg), ikinci gruptaki hastalara (n:65) günde tek doz 5mg fınasterid, üçüncü gruptaki hastalara (n:68) alfa bloker ve fınasterid kombine olarak verildi. Dördüncü gruptaki hastalar (n:66) plasebo aldı. Tüm gruplardaki hastalar tedavinin 3., 6., 9., 12., 18. ve 24. aylarında aynı parametrelerle incelendi. Alfa bloker tedavisi alan hastalarda MAH tedavi süresince arttı (p0.05). Sonuç olarak, alfa bloker ve fınasteridin benign prostat hiperplazili hastalarda uygun endikasyonlarda, noninvaziv bir yöntem olmasından dolayı yararlı ve etkili bir şekilde kullanılabileceği saptandı. Ancak kombine ilaç tedavisinin diğer iki gaıba göre üstünlüğü tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Comparison of the efficacy alpha blockers, 5 alpha reductase inhibitors and combination of both in the treatment of BPH: A plasebo controlled study. In this study, a total of 266 patients were evaluated by history, physycal examination, urinary flow rate, residual urine, symptom score, prostatic volume and prostate specific antigen levels before treatment. The patients were then randomized into four groups. Patients in the first group (n:67) were treated with alpha blockers (doksazosin 4 mg/day, alfuzosin 2.5 mg/day, terazosin 5 mg/day), the second group of patients (n:65) were given 5 mg daily of finasterid and third group of patients (n:68) were treated with combination of both for 24 month. The fourth group of patients (n:66) served as controls with placebo. All groups of patients were reassessed with the same parameters after the treatment period. All groups of patients were examined during the treatment in 3, 6, 9, 12, 18 and 24 months in the same parameters. In alpha blocker group the urinary flow rates increased (p0.05). In conclusion, it was established that both alpha blockers and finasterid can be used safely and effectively for conformable indication because of a method of noninvasive for the treatment of BPH. But according to the other two groups treatment combined of drug wasn't proved the superiority.