Kısraklarda fertilitenin değerlendirilmesinde endometrial biopsinin önemi
The importance of endometrial biopsy in assessing the fertility of mares
  1. Tez No: 108130
  2. Yazar: KAZIM GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HURİYE HOROZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
6. ÖZET Çalışmada, endometrial biopsi yöntemi ile kısrakların endometriumundaki başta yangısel infiltratif, kronik dejeneratif, lenfo- drenajik bozukluklar (lenf lakunlan-endometrial kistler), atrofi ve htpoplazi gibi patolojik değişimler ortaya konularak, yaygınlığına ve şiddetine göre derecelendirdikten sonra bu değişimlerin yaş ve doğum oranları ile olan ilişkisini araştırmayı amaçladık. Endometrial örnekler, çoğunluğunu üreme mevsiminin sonunda olmak üzere siklusun çeşitli dönemlerinde en az 2 yıldır tay alınamayan fertilitesi düşük 53 kısraktan endometrial swaplar alındıktan sonra alındı. Biopsiden sonra antibiyogram test sonuçlarına göre gerekli görülen kısraklara intrauterin tedavi uygulandı. Endometrial biopsi yardımı ile endometriumdaki histopatolojik değişimlere göre her kısrak endometriumu, karekterine göre; nadir endometrial değişim gösteren ya da normal endometriumlu kısraklar kategori-l, hafif derecede endometrial değişim gösterenler kategori-lla, orta derecede endometrial değişim gösterenler kategori-llb ve ileri derecede endometrial değişim gösteren kısraklar kategori-lll olarak değerlendirildi. Histopatolojik inceleme sonucunda çoğunluğunu kronik endometrial dejeneratif (%75.5) ve kronik yangısel infiltratif (%50.9) değişimler olmak üzere çalışmada kullanılan kısrakların %92.3 'ünde tek başına ya da birarada, değişik yaygınlıkta ve şiddette patolojik endometrial değişimlere rastlandı. 51Her kategoride, her yaştan kısrak bulunsa da fertilite potansiyelini ortaya koyan kategori düştükçe, kategori yaş ortalamasında artış gözlendi. Kategori-I, İla ve lib için kısrakların yaş ortalaması sırasıyla 10.5, 11.15 ve 13 iken şiddetli endometrial değişimleri yansıtan kategori-lll' de 16.8 olarak tespit edildi. Uterustaki patolojik endometrial değişimler yaygınlığına ve şiddetine göre sınıflandırıldıktan sonra 4 kısrak kategori-l, 7 tanesi kategori-lla, 10 tanesi kategori-l Ib ve 32 tanesi kategori- III olarak değerlendirildi. Biopsi alımını takip eden bir üreme sezonu için elde edilen doğum oranları kategori-l, İla, lib ve III için sırasıyla %75, 42.8, 10 ve 0 olarak tespit edildi. Sonuç olarak, endometriumdaki patolojik değişimler ortaya konulabildiğinden uterus biopsisinin sonuçları anemnez, rektal muayene, ultrason ve antibiyogram gibi diğer reprodüktif muayene yöntemleri ile birleştirildiğinde kısrakların doğurabilme olasılığı konusunda önemli veriler elde edilmiştir. Bu nedenle endometrial biopsi kısrakların sevk ve idaresinde, fertilitenin değerlendirilmesinde ve sistemli reprodüktif muayenede önemli bir yer aldığından yaygın olarak kullanımı önem taşımaktadır 52
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The importance of endometrial biopsy in assessing the fertility of mares. The aim of this study was to detect pathological changes in the endometrium of mares such as inflammatory cell infiltration, chronic degenerative changes, atrophy, lymph stasis, and hypoplasie and to classify the changes mentioned above according to distribution and severity finally to investigate the relation of these changes with age and foaling rates. The biopsies were obtained from mares primarily at the end of the breeding season in the different stages of oestrus cycle and from mares which had not foaled for at least 2 years. The necessary intrauterine treatment was carried out in mares according to the result of antibiogram test. Each mare was categorised according to histopathological changes of the uterus determined with the aid of endometrial biopsy as follows: Mares with normal endometrium and those which have very little endometrial changes as category - I, mares which display mild endometrial change as category lla, mares which show moderate endometrial changes as category lib, mares which show severe endometrial changes assessed as category -III. As a result of histopathological investigations, pathological endometrial changes were observed in 92.3 percent of the mares used in the study with chronic degenerative (75.5%) and chronic cellular infiltrative changes (50.9%). 53All categories included mares of different ages. It was noted that with the increase in age the fertility potential decreased. It was observed that the average ages of mares increased between the categories 1 to 3. The average ages of category -I, category -lla and Mb were 10.5, 11.15 and 13 resp. while category - III (reflecting severe endometrial changes) was 16.8. Four mares were classified as category -I, 7 as category lla, 10 as category -lib and 32 as category -III after assessing the pathological changes of their uteruses according to disturbances and severity. The foaling rate obtained for categories -I, lla, lib and III were 75%, 42.8%, 10% and 0% respectively for the breeding season following the collection of endometrial biopsy. In conclusion, it is possible to determine endometrial changes of the uterus by using endometrial biopsy. When the results of histopathological investigation are combined with anemnesis, rectal palpation, ultrasound and laboratory analysis such as antibiotic sensitivity test, It is also possible to obtain important information about the probability of foaling rates of mares. Therefore, because of its ro!e in the management and assessment of the fertility potential of mares for breeding purposes, the wide usage of endometrial biopsy is important and can be recommended.