Kedilerde supracondylar femur kırıklarının deve kemiğinden elde edilen pinlerle sağaltımı
The treatment of the supracondylar femur fracture with bone pins which were made from camel in cats
  1. Tez No: 108140
  2. Yazar: MEHMET UĞUR DABANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
57 ÖZET Bu çalışmada, kedilerin suprakondülar femur kırığında deve kemiklerinden elde edilen çivilerin kullanım etkinliği incelenmiştir. Bu amaçla, değişik yaş ve ağırlıklarda, 2'si erkek 7'i dişi olmak üzere dokuz adet kedi kullanılmıştır. Bunlardan iki tanesi ADÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi ABD'na gelen suprakondülar femur kırığı teşhişli hastalar olup diğer yedi tanesi ise deneysel olarak suprakondülar femur kırığı oluşturulan kedilerdir. Bu kedilere deve kemiklerinden (tibia ve femur) elde edilen kemik çiviler kullanılarak intramedullar fiksazyon sağlanmıştır. Postoperatif olarak altı ay süresince ikişer hafta arayla kontrol amaçlı radyografileri alınmıştır. Olgularımızdan üçünde kemik çivilerin kırık hattı sınırında kırıldığı, birinde kemik çivinin kırılmadığı ancak femur'da teleskopik kırık şekillendiği ve beşin de klinik iyileşme şekillendiği gözlenmiştir. Bu metodun avantaj ve dezavantajları tartışılmıştır. Diğer fikzasyon yöntemlerin göre ucuz ve rezorbe olarak ikinci bir operasyona gerek olmaksızın tek operasyonla sonuca gidilmesi avantaj teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY In this study, the effectiveness of the usage of bone pins from camel in supracondylar femur fractures of cats were investigated. For this purpose, a total of 9 cats, 7 females and 2 males, with different ages and body weights were used. Two cats were diagnosed having supracondylar femur fractures in Department of Surgery of ADÜ University Veterinary Faculty. And, in other 7 cats, supracondylar femur fracture were created experimentally. In all cases, supracondylar femur fractures were fixed surgically using bone pins made from camel bone (tibia and femur). Animals were followed up during 6 months post operative period. During this time, x-ray pictures were taken beweekly and examined. In three cats, pins were broken at fracture lines. Telescopic fracture was occured in a cat. Five patiens were got better clinically. Some advantages as well as disadvantages of this method were discussed. It was highlited that the fixation of supracondylar femur fractures is cheaper by bone pins than the other available methods. In addition, by using resorbable material only one operation was enough.