Türk toplumunda TAF8 ve ApoD'nin sporadik alzheimer hastalığındaki ilişkisi
Association between TAF8 and ApoD and sporadic alzheimer disease in the Turkish population
- Tez No: 302673
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN ERGİNEL-ÜNALTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Alzheimer hastalığı (AH), günümüzde bilhassa gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin yaşlı birey nüfusunun en sık karşılaştığı nörodejeneratif hastalıktır. Son yıllarda hastalık patogenezini aydınlatmaya yönelik birçok çalışma yapılmış ve tüm genom analizleriyle aday genler bulunmaya çalışılmıştır.AH genetik açıdan heterojenite gösteren poligenik bir hastalıktır. Presenilin 1 (PSEN1), presenilin 2 (PSEN2) ve amiloid prekursör protein (APP) genlerindeki mutasyonlar hastalığın otozomal dominant (OD) geçişinden sorumlu olarak bulunmuştur. Sporadik Alzheimer risk faktörleri arasında apolipoprotein E (ApoE) ?4 polimorfizminin etki büyüklüğü önde gelirken, üzerinde çalışılan diğer aday genlerin polimorfizmi toplumlar arasında fark göstermektedir.Apolipoprotein D (ApoD) polimorfizmlerinin AH ile ilişkileri çeşitli toplumlarda değişkenlik göstermektedir. Taube Nuss geninin ise insan homologu olan TAF8 `in hastalıkla ilişkisi bilinmemektedir. Çalışmamızda bu iki gene özgü polimorfizmler ile hastalık arasında ilişkiyi araştırmayı amaçladık.100 sporadik AH hastası ile 30 kontrol grubunda bu iki genin polimorfizmleri Real-Time PZR (RT-PZR) yöntemi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Alzheimer?s disease (AD) is the most common neurodegenerative disease of elderly population in both developed and developing countries. In recent years numerous studies were conducted to understand the disease pathogenesis and candidate genes were determined by whole genome studies.AD, which is a polygenic disorder, reveals genetic heterogenecity. Mutations in Presenilin 1 (PSEN1), presenilin 2 (PSEN2) and amyloid precursor protein (APP) gene were found to be responsible for autosomal inheritance of the disease. While ApoE -?4 polymorphism is the leading risk factor for sporadic AD, other polymorphisms in candidate genes show variability among populations.Although the association between AD and ApoD polymorphisms show differences among different populations, the association between AD and the human homologue of Taube Nuss gene, TAF8, is unknown.