Hemşirelik hizmetlerinin hemodiyaliz hastalarının doyumu üzerine etkisi
The Effect of nurse services on the hemodialysis patients satisfaction
- Tez No: 108273
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NERMİN OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nefroloji, Nursing, Nephrology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
1. ÖZET HEMŞİRELİK HİZMETLERİNİN HEMODİYALİZ HASTALARININ DOYUMU ÜZERİNE ETKİSİ Bu çalışma, hemşirelik hizmetlerinin hemodiyaliz hastalarının doyumu üzerine etkilerini saptamak ve daha etkin, kaliteli bir hemşirelik sunumu sağlayarak; hastaların hemşirelik hizmetlerinden duydukları doyumu arttırmak amacıyla, metodolojik, tanımlayıcı ve karşılaştırmalı olarak planlanmıştır. Araştırmada; SERVQUAL ÖLÇEĞİ ve HASTA TANITICI ÖZELLİKLER FORMU kullanılmış olup, Servqual Ölçeği ile hastaların hemşirelik hizmetlerini değerlendirmeleri sağlanmıştır. Araştırma; İstanbul genelinde bulunan Devlet Hastaneleri, Sosyal Sigortalar Kurumu Hastaneleri, Üniversite Hastaneleri ve Özel Hemodiyaliz Ünitelerinde tedavi görmekte olan; 18-65 yaş arası, iletişim problemleri olmayan, Türkçe konuşabilen, okuma-yazma bilen, erkek-kadın, olasılıksız örneklem yöntemi ile seçilen ve her hastane grubu için yetmiş beşer hasta olmak üzere, toplam 300 hasta ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF NURSE SERVICES ON THE HEMODIALYSIS PATIENTS SATISFACTION The aim of this study was to evaluate the effect of the nurse services on the hemodialysis patients satisfaction, by increasing the quality of the services.This studied was planed methodological, determined and comparatived. Servqual measurement and patient advertiser form was used in order to evaluate the nurse services to the patients. The research was carried on 300 patients, 136 (43 %) females and 164 (54.7 %) males, aged betwen 18-65 years ( mean age: 53,3 years ), who could read and write Turkish, cooperative, male and female treated in The Social Insurance, State, Private Hospitals and Private Hemodialysis Units from Istanbul. 75 patient were selected from each type of hospital. 197 (65.7 %) of 300 patients were on hemodaialysis for more than 12 months, 221 ( 73.7 %) were dialysed 2 to 3 times a week. For 120 ( 40 %) of the patients, the reason of choosing the respective hemodialysis unit was the health insurance statu. The Servqual measurement validity was found to be significantly high (r:0,93 and p< 0.001). Cronbach ALPHA, Mann- Whitney U, T student and Kruskall- Wallis tests were used as statistical methods. In conclusion, we found that the patients were not satisfied by the nurse services. The effect of the age or sex of the patient, education level, health insurance, the hemodialysis rate or lenght, kidney transplantation status, the history of treatment at another hemodialysis centre and the according satisfaction was found to be insignificant. Results were affected by the financial status and the type of the hospital used.