GATA Hemşirelik Yükseokulu Öğrencilerinin laboratuar ve klinik becerilerini geliştirmeye yönelik model oluşturma
Formation of the model for improving laboratory and clinical skills of the students at the school of nursing, Gülhane Militray Medical Academy
  1. Tez No: 224356
  2. Yazar: VESİLE ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN AKBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalısma, GATA Hemsirelik Yüksekokulu ögrencilerinin laboratuar ve klinik beceri egitimlerini gelistirmeye yönelik model olusturma amacıyla planlanmıstır. Bu amaç dogrultusunda, uygulanan Akran Egitimi Modelinin etkinligi incelenmistir. Arastırma, kontrol gruplu deneysel çalısma ve niteliksel olarak planlanmıstır. Veri toplamak için; ögrenci bilgi formu, ögrenim rehberleri ve OSPE/OSCE sınavlarından aldıkları puanlar kullanılmıstır. Akran egitimi uygulaması yapmak üzere; üçüncü sınıf becerilerinden iki, ikinci sınıf becerilerinden üç uygulama belirlenmistir. Uygulama kapsamında 3 komisyon kurulmustur. Dördüncü sınıf ögrencilerinden, 1. komisyonda yer alan üyeler tarafından akran egiticilerde bulunması gereken özellikler dogrultusunda 20 kisilik bir akran egitici grubu seçilmistir. kinci ve üçüncü sınıf ögrenciler ise 2. komisyon üyeleri tarafından kura yöntemi ile deney ve kontrol grubu olarak ayrılmıstır. Arastırma sonuçlarına göre; deney grubundaki ögrencilerin OSPE notlarına bakıldıgında ikinci sınıftakiler üç beceri uygulamasından birinde, üçüncü sınıftakiler ise iki beceri uygulamadan birinde daha yüksek notlar almıslardır.
Özet (Çeviri)
It was planned for developing a model that would help the students at the School of Nursing in GMMA improve their skills on laboratory and clinical practices. For this aim, the efficiency of the peer learning model that had been implemented was examined. The research was designed as an experimental qualitative study. Student information form, learning guides, and OSPE/OSCE exam results were used for collecting data. For implementing the peer learning model, 2 practices from 3rd class skills and 3 practices from 2nd class skills were determined. And, 3 commissions were founded during the implementation period. A group of 20 peer tutors among the 4th class students were chosen considering the characteristics required for being a peer tutor, by the members of the 1st commission. 2nd and 3rd class students were put into study and control groups randomly by the members of the 2nd commission. According to the study findings, regarding the OSPE scores of the students in the study group, 2nd class students had higher scores in one of three skill practices and 3rd class students got higher scores in one of two skill practices.