Mikro öğretim yönteminin hemşirelik öğrencilerinin psikomotor beceri, tutum, öz yeterlilik ve klinik stres düzeyi üzerine etkisi
The effect of micro-teaching method on psychomotor skills, attitude, self-efficacy and clinical stress level of nursing students
- Tez No: 922902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKİME ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Amaç: Bu araştırma, mikro öğretim yönteminin hemşirelik öğrencilerinin ilaç uygulamalarına yönelik psikomotor beceri, klinik uygulamalara yönelik tutum, öz yeterlilik ve klinik stres düzeyi üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yürütüldü. Materyal ve Metot: Araştırma, ön test-son test randomize kontrollü deneysel araştırma modeli olarak gerçekleştirildi. Eylül 2023-Ocak 2025 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Afşin Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü'nde yürütüldü. Araştırmanın evrenini Hemşirelik Bölümünde öğrenim gören tüm 1. sınıf öğrencileri oluşturdu. Örneklemini ise güç analizi ile belirlenen 64 (deney grubu=32, kontrol grubu =32) öğrenci oluşturdu. Verilerin toplanmasında“İlaç Uygulamalarına Yönelik Beceri Değerlendirme Kontrol Listeleri”,“Hemşirelik Öğrencilerinde Klinik Uygulamalara Yönelik Tutum Ölçeği”,“Akademik Öz Yeterlilik Ölçeği”ve“Klinik Stresör Algıları Ölçeği”kullanıldı. Araştırmanın ilk 3 haftası deney ve kontrol grubuna haftada 2 gün 6'şar saat ilaç uygulamalarına yönelik konular anlatıldı, uygulamalar demostrasyon yöntemi ile gösterildi. Araştırmanın 4. haftasından itibaren deney grubuna 8 hafta süresince mikro öğretim yöntemi ile öğretim yapıldı.
Özet (Çeviri)
The Effect Of Micro-Teaching Method On Psychomotor Skills, Attitude, Self-Efficacy And Clinical Stress Level Of Nursing Students Objective: This study was conducted to evaluate the effect of the micro-teaching method on nursing students' psychomotor drug administration skills, attitudes towards clinical practice, self-efficacy and clinical stress levels. Materials and Methods: The study was conducted as a pretest-posttest randomised controlled experimental research model. The study was conducted between September 2023 and January 2025 at Kahramanmaraş Sütçü İmam University, Afşin School of Health, Department of Nursing. The population of the study consisted of all first year students of the Nursing Department. The sample consisted of 64 students (experimental group = 32, control group = 32) determined by power analysis. The Skill Assessment Checklists for Drug Administration, the Attitude Scale for Clinical Practice in Nursing Students, the Academic Self-Efficacy Scale and the Clinical Stressor Perceptions Scale were used to collect data. During the first 3 weeks of the study, the topics related to drug administration were explained to the experimental and control groups 2 days a week for 6 hours each, and the applications were demonstrated using the demonstration method. From the 4th week of the study, the experimental group was taught using the micro-teaching method for 8 weeks.