Kronik obstrüktif akciğer hastalığı gelişiminde oksidatif stresin rolü
- Tez No: 108333
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ KOCABAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Son yıllarda KOAH patogenezinde oksidatif stresin önemli rolü olduğunu gösteren çalışmalar yayınlanmıştır. Fakat oksidatif stres varlığının klinik önemi ve hastalık gelişimindeki temel rolü konusunda yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmada KOAH gelişiminin değişik aşamalarında oksidatif stresin rolünü değerlendirmek amacıyla, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine başvuran 30 kronik bronşitli (yaş ort.±SS) (58.3±5.4 yıl), 77 stabil KOAH'lı (63.4±7.9 yıl) ve 31 KOAH alevlenmesine sahip hasta (64.2±7.3 yıl) ile hasta yakınları ve hastane personelinden oluşan 30 sigara içmeyen sağlıklı yetişkin (62.4±9.3 yıl) ve 30 sigara içen sağlıklı yetişkin (58.7±6.0 yıl) incelenmiştir. Tüm çalışma gruplarında, lipid peroksidasyonunu gösteren plazma malondialdehid (MDA) düzeyi, antioksidan kapasiteyi gösteren eritrosit superoksit dismutaz (SOD) enzim seviyesi ile bazı biyokimyasal parametreler, interlökinler ve T lenfosit alt grupları incelenmiştir. Sigara içmeyen grupla karşılaştırıldığında, sigara içen sağlıklı yetişkinlerde, stabil KOAH ve KOAH alevlenmesine sahip hastalarda ortalama plazma MDA seviyelerinin anlamlı olarak yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years, some articles have been published showing the important role of oxidative stress in the pathogenesis of COPD. However there is no sufficient data about clinical importance and the main role of oxidative stress in the deveplopment of COPD. In this study, in order to evaluate the role of oxidative stress in the different stages of development of COPD, 30 healthy non-smokers (mean age ± SD) (62.4 ± 9.3 years), 30 healthy smokers (58.7±6.0 years), 30 smokers with chronic bronchitis (58.3±5.4 years), 77 stable COPD patients (63.4+7.9 years), and 31 COPD patients with exacerbation (64.2±7.3 years) who were admitted to tile Chest Department of Çukurova University, School of Medicine were evaluated. In all of the groups, plasma malonyldialdehyde (MDA), which shows lipid peroxidation, erythrocyte superoxide dismutase (SOD), which shows antioxidant capacity, some biochemical parameters, interleukines and T lymphocyte subgroups were analysed.