Eskişehir ilinde Sosyal Sigortalar Kurumu, devlet ve üniversite hastanelerinde toplam kalite yönetimi çerçevesinde hasta memnuniyet düzeylerinin ölçülmesi
  1. Tez No: 108416
  2. Yazar: RABİA BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATIF AKDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
TEZ OZETI Bu Araştırma 2001 yılı Şubat ayında Eskişehir İlinde S.S.K, Devlet ve Üniversite Hastanelerinin Göğüs Hastalıkları Polikliniklerine müracaat eden toplam 488 hastadan araştırmaya katılmayı kabul eden 428 hastaya, hasta memnuniyetinin ölçülmesi, kurumların bu açıdan karşılaştırılması ve memnuniyeti etkileyen değişkenlerin belirlenmesi amacıyla yapılmış tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırma, beş iş günü boyunca mesai saatlerinde, kurumlara rahatsızlığı nedeniyle başvuran, 1 5 yaşın üstündeki kişilerle yüz yüze anket uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılanların % 55.80*i erkek, % 74,10'nu evli, % 26,30'u 36-45 yaş grubu, % 30.10'u ilkokul mezunu ile ilk sırayı almakta, % 41,40'm S.S.K.'lı, % 13.60'ının Bağkurlu, % 28.00'inin Emekli Sandığı güvencesine sahip olduğu bulunmuştur. Araştırmaya katılanların kurumlan tercih nedenlerine göre ilk sırayı % 63.30'u ile sosyal güvence-sevk, % 21.50'si iyi hizmetin olması ikinci sırayı oluşturmaktadır. Kurum tercih nedenlerinin en düşük yüzdesini de % 0.90*ı ile çabuk sonuç alma oluşturmaktadır. Gruplar arasındaki cinsiyet ile toplam memnuniyet puanlarının değerlendirmesi t- Testi ile değerlendirilmiştir. Erkeklerin kadınlara göre daha memnun oldukları görülmüştür. Üniversite mezunlarının diğer gruplara göre memnuniyet puanlarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Kuruma gelişten muayene odasına girişe kadar geçen sürede anlamlı bir fark bulunmuştur. Kamu sektörüne ait sağlık kurumlarında Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan“Türkiye Sağlık Hizmetlerinin Kullanımı 1992”araştırmasında hasta bekleme süresi tüm sağlık kurumlan için ortalama 70 dakika bulunmuştur. Bu çalışmada Tıp Fakültesi Hastanesi 37.27 dakika ile bu süreyi aşmamaktadır. Devlet Hastanesi 76.25 dakika ve S.S.K. Hastanesi 95.60 dakika ile bu süreyi aşmakta olduklan bulunmuştur.Fiziksel Koşullar bakımından Tıp Fakültesi Hastanesi en çok memnun kalınan, Devlet Hastanesi en az memnun kalınan kurumlar olmuştur. Bu araştırmada elde edilen bulgular incelendiğinde; Kurumların Toplam Memnuniyet Puanlarına göre karşılaştırıldığında Tıp Fakültesi Hastanesinde memnun olma derecesinin Devlet Hastanesi ve SSK Hastanesinden olunan memnuniyet derecesinden daha fazla olduğu görülmektedir. Memnuniyet boyutları açısından kurumların karşılaştırılmasına yönelik olarak elde edilen bulgular "İnsancıllık, Bilgilendirme, Genel Memnuniyet, Psiko-Sosyal Destek, Bulunabilirlik/Ulaşılabilirlik, Fiziksel Koşullar, Yetkinlik ve Genel Kalite Boyutları açısından Tıp Fakültesinden olunan memnuniyet derecesinin SSK ve Devlet Hastanesinden olan memnuniyetin derecesine göre anlamlı düzeyde daha fazla olduğunu göstermektedir. Fiziksel koşulların düzeltilmesi, muayene odalarının çoğaltılması, doktorun üzerinden fazla hasta yükünün alınmasına yönelik uygulamalara geçilmesi, ilaç mümessillerinin belirli saatlerde hastaneye alınması, sağlık personeline hastalarla iletişim becerilerini geliştirmeye yönelik olarak eğitim programlarının düzenlenmesi ve bu eğitimlere katılımın zorunlu hale getirilmesi, randevu saatlerine riayet edilmesine yönelik önlemlerin alınması, hasta bekleme salonlarına önem verilmesi, özürlü hastaların memnuniyet düzeylerini etkileyen faktörlerin tespitine yönelik olarak bir araştırmanın yapılarak özürlü bireylere de bu tür araştırmalarda da yer verilmesinin bir gereklilik olduğu düşünülmektedir. Hastanelerde vardiyalı sistem ve randevulu sistemin karşılaştırılmasına yönelik olarak bir araştırmanın yapılarak bu sistemlerle hasta memnuniyet düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesine ve sağlık personelinin motivasyon-memnuniyetine yönelik olarak bir araştırmanın yapılmasının önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research is applied to 428 of 488 people in Chest Diseases Polyclinics of Social Security Foundations, The Public Hospital and Osman Gazi Universty Medical Faculty Hospital in Eskişehir. This research is done for measurement of pleasure of patient, comparison of hospitals in terms of pleasure of patients and determination of factors that affect pleasure. Research during work time, is applied to over 15 aged people who come to hospitals for illness with face to face. 55.80 percent of subject are male, 74.10 percent of subjects are married, 26.30 percent of subjects are between 36 and 45 aged people. 30.10 percent of subjects are graduated from primary school. The reasons for preference of hospitals are firstly with the 63.30 % social guarantee, secondly with the 21.50 % well-service. The last reason with the lowest percent, 0.90 %. is taking rapid result. Evaluation of gender between groups with total pleasure points are tested by t-test. In the test, it is shown that male are more satisfied than female. People who are graduated from university are more satisfied than other groups. There is a remarkable difference between coming to institution and entering to examination room. A research, The Use of Turkish Health Services 1992, is done by Health Ministry among the institution belonging the public, in this research, the health institutions. This time is under 37.27 minutes among the medical faculty hospitals, this time is over 76.25 minutes among the public hospitals and this time is over 95.60 minutes among the Social Security Foundations Hospitals. In terms of physical facilities conditions, Medical Faculty Hospitals are the most preferred hospitals on the other hand the public hospitals are just opposite. İn this research, when the results are examined; when the total pleasure points of institutions are compared; the degree of pleasure in Medical Faculty Hospitals is much more than in Social Security Foundations Hospitals and the Public Hospitals. Findings in comparison of institutions clearly illustrates that there are remarkable differencesbetween Medical Faculty Hospitals and Social Security Foundations Hospitals and the Public Hospitals in the field of pleasure in terms of Humanity, informing, General pleasure, psycho-social support, physical conditions, taking excessive patient from doctor's allowing representatives to hospital in certain periods, holding educational programs in order to improve communication between health personnel and patients, attending to this programs must be necessary paying attention to appointment time, giving importance to waiting rooms, determining the factors which affect the pleasure of disable patients are important issues which should be searched about. Comparison of appointment system and shift system in hospitals. There should be researches about comparison of appointment system and shift system in hospitals and about relationship between systems and the pleasure of patients.