Hiperbarik oksijenin intestinal obstrüksiyona bağlı bakteriyel translokasyon üzerine etkisi
The effects of hyperbaric oxygen on the intestinal obstruction related bacterial translocation
  1. Tez No: 108519
  2. Yazar: ERAY NEDİM ILICAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET BATKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu çalışmada sıçanlarda deneysel olarak oluşturulan intestinal obstrüksiyona bağlı olarak bakteriyel translokasyonun geliştiğinin gösterilmesi ve hiperbarik oksijenin obstrüksiyona bağlı bakteriyel translokasyon üzerindeki önleyici veya azaltıcı etkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Çalışmada 40 adet Winstar-Albino cinsi dişi ve erkek sıçan kullanıldı. Normal kontrol grubuna(n=8) hiçbir işlem uygulanmazken, HBO2 grubunda (n=8) iki gün süreyle günde bir kez 90 dakika süreyle 2.5 ATA basınç altında HBO2 tedavisi uygulandı. Taklit grubunda (n=8) laparotomi yapıldıktan sonra ince barsaklar penset ile elave edildi. 48 saat sonra örnekleme yapıldı. Obstrüksiyon grubunda ileoçekal valvin 5 cm proksimalinden 5/0 prolen ile bağlanarak obstrüksiyon oluşturuldu ve 48 saat sonra örnekleme yapıldı. Obstrüksiyon + HBO2 tedavi grubunda ise obstrüksiyon oluşturulduktan sonra HBO2 grubu gibi tedavi uygulandı ve 48 saatin sonunda örnekleme yapıldı. Çalışma süreleri sonunda tüm gruplardaki sıçanlar ketalar anestezisi altında opere edilerek mikrobiyolojik inceleme için ince barsak, mezenter lenf düğümü, dalak, karaciğer ve 1 ml portal ven kan örnekleri alındı. Normal sıçanlarda HBO2 tedavisi ince barsaktaki bakteri koloni sayısını anlamlı olarak azalttı. Obstrüksiyon grubunda ince barsak koloni sayılarının anlamlı olarak arttığı, ayrıca yine ince barsak dışı mezenter lenf düğümü, dalak, karaciğer ve v.porta kan örneğinde de üreme olduğu görülerek bakteriyel translokasyonun oluştuğu kanıtlandı. HBO2 tedavisi ile ince barsakta obstrüksiyon sonucu oluşan bakteriyel translokasyonu önleyerek koloni sayısını anlamlı olarak azalttığı tespit edildi. intestinal obstrüksiyonun bakteriyel aşın üreme ve translokasyona sebep olduğu, hiperbarik oksijen tedavisinin bakteriyel aşın üreme ve translokasyonu önlediği kanısına varıldı. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY Demonstration of bacterial translocation following experimental intestinal obstruction and the preventive effects of hyperbaric oxygen (HBO2) on obstruction related bacterial translocation in rats were intended in this study. Fourty Wistar-albino male and female rats were used. While no procedure was done in control group (n=8), HBO2 treatment under 2.5 atmosphere absolute for 90 minutes daily was applied for two days in HBO2 group (n=8). In sham group (n=8), following laparotomy small bowels were only handled gently and tissue sampling was done 48 hours later. In the obstruction group (n=8), the abstraction was created by ligation of ileum with 5/0 polypropylene just 5 cm proximale to ileocecal valve and tissue sampling was done 48 hours later. In the obstruction & HBO2 treatment group (n=8), following obstruction of the small bowel same as in obstruction group, HBO2 treatment was applied same as in HBO2 group and tissue sampling was done 48 hours later. At the end of the procedures, all rats were operated under ketamine anesthesia and tissue samples from small bowel, mesenteric lymph node, spleen, liver and 1 ml blood sample from portal vein were taken and cultured for microbiological evaluation. HBO2 treatment reduced the endogeneus bacteria colonisation significantly in small intestine of normal rats. Endogen bacteria in small intestine were significantly increased in obstruction group and presence of bacterial translocation was proven by bacterial growth at mesenteric lymph nodes, spleen, liver and portal vein. HBO2 treatment were significantly reduced the small intestinal colony counts and prevented the bacterial translocation in obstructed rats almost completely. It is concluded that intestinal obstruction causes bacterial overgrowth and translocation from intestine and hyperbaric oxygen treatment can prevent the bacterial overgrowth and translocation effectively. 42