İlköğretim okulları 1. kedeme eğitici kol çalışmalarının yeterlilik düzeyi
The Adequancy level of educational club stuties at the first step of primary schools
- Tez No: 108730
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Öğrencilerin, öğrendiklerini uygulayarak, geliştirilmesinde, birlikte çalışmayı, yaşamayı öğrenmesinde ve“bir toplumun üyesi”olmasında yararlanılan temel araç, eğitsel kol çalışmalarıdır. Eğitici kol çalışmaları, öğretim için yapılan dersler gibi eğitim programlarının değerli ve vazgeçilmez bir parçasıdır. İlköğretim okullarında eğitici kol çalışmalarının öneminin yeterince anlaşılmadığı ve uygulamalarda sorunlar olduğu eğitim çevrelerinde tartışılmaktadır. Bu araştırmada, ilköğretim okullarının 1. kademelerinde yapılan eğitsel kol faaliyetlerinin değerlendirilmesine yönelik Sakarya İl merkezinde Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bulunan 19 ilköğretim okulu ve bu okullardaki yönetici ve sınıf öğretmenleri örneklem grubu olarak belirlenmiştir. Örneklem grubuna dahil edilen okullardaki yönetici ve sınıf öğretmenlerine dağıtılan anketlerden 266'sı geçerli sayılmış ve bilgisayar ortamında SPSS programına aktarılmıştır. İlköğretim okullarının 1. kademelerinde yapılan eğitsel kol faaliyetlerinin değerlendirilmesine yönelik toplanan veriler; ölçekler ve alt ölçekler dikkate alınarak düzenlenmiş, iki ortalama arasındaki fark önemlilik testi (t-testi), tek yönlü varyans analizi (Anova) teknikleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Tüm istatistiksel analizler 0.05 önemlilik derecesinde yapılmış, verilerin istatistiksel analizlerini yapmak için SPSS (Statistical Package For Social Sciences) programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, eğitsel kol çalışmaları ile ilgili olarak özellikle, öğrencilerin eğitsel kol çalışmalarında kendilerine ve başkalarına güvenmediği, sosyal ilişkilerinde anlayışlı, saygılı ve ölçülü olamadıkları, grupça verilen görevleri tamamlamak için istekli VIçalışmadıkları ve gruba karşı sorumluluk duymadıkları, çeşitli meselelerini öğretmenlere söylemedikleri, okullarındaki eğitici kollarda görev almaya istekli olmadıkları belirlenmiştir. Öğrencilerin kendilerine ve başkalarına güvenmemesi ve sosyal ilişkilerinde saygılı olmamaları öğretmenlerin öğrencilere özgüven kazandıramadıklarını ve sosyal bir birey olarak yetiştiremediklerini açıklamaktadır. Eğitici kol çalışmalarının gerçekleştirilmesi çalışmalarında, ilköğretim müfettişlerinin rehberlik ettiği ve velilerin de gerekli desteği verdiği görülmektedir. Ayrıca, eğitsel kol çalışmaları iç yönetmeliğinin, okuldaki bütün eğitici kolların iç tüzük ve çalışma alanlarında yetersiz olduğu sonucuna varılmıştır. Öğretmenlerin çalıştıkları okul, cinsiyet, görev, okuttukları sınıf, hizmetiçi eğitim programına katılıp/katılmama ve yürüttükleri eğitici kol değişkenlerine göre eğitsel kol çalışmalarının farklılaşmadığı görüşüne sahip oldukları sonucuna varılmıştır. Buna karşın, kıdemi 21 yıl ve üzeri olan öğretmenlerin eğitsel kol çalışmalarının gerçekleştirilme yeterlikleri ile ilgili olumsuz düşüncelere sahip oldukları sonucuna varılmıştır. Kıdemi az olan ve muhtemelen genç olarak adlandırabileceğimiz öğretmenler eğitsel kol çalışmalarının gerçekleştirilebileceği yönünde umutlu iken, yaş ilerledikçe bu umut düzeyinde azalma olduğu görülmüştür. Öğrenim düzeyi arttıkça da öğretmenlerin görüşleri olumlu hale gelmektedir. Eğitsel kol çalışmalarının gerçekleştirilebileceği yönünde eğitim düzeyine bağlı olarak olumlu bakış açısına sahip oldukları sonucuna varılmıştır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE ADEGUANCY LEVEL OF EDUCATIONAL CLUB STUTİES AT THE FİRST STEP OF PRIMARY SCHOOLS KEYWORDS: Activity, free time activities, educational club stuties. Educational club enables students to apply what they have learnt and to improve their knowledge. Also, through working together, living together students become members of the society which is again due to educational club. Educational club studies are inevitable parts of educational programs as well as courses at schools. It is being debated that the importance of educational clubs has not been properly understood in primary schools and that there are problems in application. In this research we tried to evalvate the edicational club studies which are being done in the first step of primary schools. It is included 19 primary schools which are bounded to Sakarya National Edication Directorate and also the administrators and class teachers who work in those schools added to the sample group. From the administrators and the class teachers who are included to the sample group, have answered the questionnaire and it has been trasferred into SPSS programme on PC. The datum which has been collected about the educational club studies which are being done in the first step the primary schools, has been organized with measures and sub- measures. The distinction between two averages inportancy test (t- test) and one way variance analysis (Anova), statistical techniques are used. All statistical analysis have been done in 0.05 importancy degree, and in order to make statistical analysis of datum SPSS (Statistical Package For Social Sciences) programme has been used. VIIIAt the end of the research, it is realized that the students do not trust the others and also they do not feel self-confidence, they are not respectful, understanding and temperate to the others, they do not work willingly to finish the duties which are given by the group and they do not have any responsibilities to the group which they are in, they do not tell their problems to their teachers and tehey are not willing to have responsibilities in the group while having educational clup studies. As a result, the absence of self confidence and lack of confidence to the others and disrespectful behaviours of the students show that the teachers were not able to give help students to have self-confidence and educate them as social people. It is seen that primary education inspectors guide educational club studies and the parents support these studies. Also, the internal bylaws of educational club studies is so insufficient that it is not enough for all kinds of regulations and the study fields of the educational club studies of the schools. According to the teachers school, sex, duty, class, the attendance of service seminars and kinds of the guidance of the educational club studies don't make any differences in teachers opinions. However, it is understood that the teachers who have more than twenty- one year experience do not have positive thoughts about educational club studies.The teachers who have less experience have more expectations from those studies than the more experienced ones. So we can say that the expectation level is getting lower and lower when the teacher is getting older. And alsothe better aducated teachers have more positive opinions. It could be said that the level of education effects the opinions of educational club studies. The bette educated teh teacher are, the positive opinions they have. IX