Haksız tahrik
Unfair provacation
- Tez No: 108815
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UĞUR ERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
160 ÖZET İnsanın toplumsal ilişkilerinden kaynaklanan eylemleri sırasında, çeşitli sebeplerle psikolojik yönden zaafa uğraması ve bunun sonucunda irade ve hareket serbestisinin etkilenmesi mümkündür. Bu durumda olan bir kişinin, ceza sorumluluğuna yol açan fiilleri gerçekleştirmesi normal zamanlara göre daha kolaydır. Suç işleyen kişinin ceza sorumluluğunun olmasına rağmen, karşı taraf da masum ve kusursuz değildir. Sağlıklı bir irade ile hareket etmeyerek suç işleyenin, soğukkanlı hareket ederek suç işleyen kişilerle aynı şekilde değerlendirilmesi çağdaş ceza hukuku prensiplerine aykırıdır. Bu sebeple suç işleyen failin ceza sorumluluğunun hafifletilmesine yönelik bazı neticelerin uygulanması ve bu şekilde cezada indirime gidirilerek cezanın şahsileştirilmesi çağdaş ceza hukukunun gereğidir. Bu ihtiyacın karşılanması için ortaya çıkan haksız tahrik kurumu;“hukuk düzeninin korunması amacıyla karşı tarafın haksız sayılan fiilinden dolayı irade ve hareket serbestisi zaafa uğrayan failin, ceza hukukuna konu olan fiillerinde, sınırlı olarak sorumluluğunun etkileneceğinin kabul edilmesi ile ortaya çıkan kanuni bir hafifletici sebep”olarak tanımlanabilir. Çağdaş ceza hukukunda vazgeçilmez bir indirim sebebi olan haksız tahrik, Türk ceza hukuku sisteminde de benimsenerek, Türk Ceza Kanununun“Cezaya Ehliyeti ve Bunun Kaldıran veya Hafifleten Sebepler”başkılkı 4 ncü bap 51 nci maddesinde genel bir kanuni hafifletici sebep olarak üç fıkra161 halinde düzenlenmiş, bazı ceza kanunun düzenlemelerinin aksfhe suça ve kişiye yönelik herhangi bir sınırlama kabul edilmemiştir. Haksız tahrik konulu çalışmamızın tamamı üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; haksız tahrik kavramı, ceza hukuku açasından önemi, tarihsel gelişimi, psikolojik ve hukuki yönden esasları incelenmiştir. İkinci bölümde; haksız tahrikin maddi ve manevi unsurları, çeşitleri ve uygulaması incelenmiştir. Üçüncü bölümde; haksız tahrikin ceza hukuku müesseseleri ve suç türleri ile birlikte uygulanabilirliği, özel haksız tahrik halleri ve Türk Askeri Ceza Kanunu'nda haksız tahrik uygulanması birlikte incelenmiştir. Yukarıda çerçevesini ortaya koyduğumuz haksız tahrik konusu, Türk Ceza Kanunu'nun 51 nci maddesinin ayrıntılı düzenleme şeklinden kaynaklanan uygulamadaki sorunlar, Yargıtay kararlarının ışığı altında eleştirisel bir bakış açısıyla ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
162 SUMMARY It is possible for man to be weakened psychologically due to various reasons at the acts arising from the social relations, as a result of which mans's power of will and freedom of action may be affected. A person under such a circumstance more easily conducts actions which may lead to his penal responsibility than at times without any such circumstances. Although the guilty person has penal responsibility, the other person involved in the crime is neither innocent nor faultless. It is not compatible to the contemporary criminal law principles that one without a healthy conciousness of power of will should be treated in the same manner as the one with a robust ability of perception and reasoning. As a result of this, for legal regulations in respect of reduction in the penal responsibility of a criminal to be included in the penal code and as well as the personification of the punishment is a requirement of modern criminal law. The institution of“unfair provacation”arising to meet this requirement can be described as the legal extenuating cause which causes limited reduction in the punishment of the criminal whose power of will and freedom of action are imparled by the unfair acts of the other side of the crime, which, as a whole, is aimed to contribute to the system of the state of law. The institution of unfair prouocation, indispensable 5? extenuating cause of contemporary criminal law, adopted as a general extenuating cause in the Turkish criminal law system §§ under the title of penal qualification and circumstances for extenuating or removing this qualification at the Division 4,163 Article 5 with three paragraphs, is not considened as a restriction tawards crime or individual in contrast to some other criminal law regulations. My thesis study of unfair provocation is consisted of three parts. In the first section, the concept of unfair provocation, its importance in respect of criminal law, its historical evolution, psychological and legal bases are lovered. In the second section, the main elements of unfair provocation, its varieties and administration are covered. In the third section, the joint administration of unfair provocation with the other institutions of criminal law system and the other types of crimes, special unfair provocation circumstances and administration of unfair povocation at the Military Penal Law System ar covered. The subject of unfair provocation framework of which we tried to explain above, some problems vegarding the administration and interpretation of Article 51 of Turkish Penal Code are studied in a critical approach under the guiding opinions of the Court of Appeal.