Haksız tahrik
Unfair provocation
  1. Tez No: 205692
  2. Yazar: GÖKALP İZMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İZZET ÖZGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
765 sayılı TCK'nun 51. maddesinde düzenlenmiş olan haksız tahrik kurumu5237 sayılı yeni TCK ile yeniden yapılandırılmış ve çağdaş ceza hukukunungereklerine uygun hale getirilmiştir.Ceza kanunları sadece kanunda yazan cezayı değil kişinin davranışlarınınyegane kaynağı olan insan ruhunu da dikkate alır. Gerçekten arızi sebebin heyecanve içine düşülen buhran hali sebebiyle isnat yeteneğini tamamen veya kısmenkaldırması, haksız tahrik gibi durumlarda cezadan indirm sebebi olarak kabuledilmiştir.Haksız tahrikin ceza sorumluluğunu hafifleten bir mazeret sebebi sayılmasınınnedeni; onun etkisiyle, irade serbestisinin zaafa uğramasıdır. Tahrike maruz kalmışşahsın, onu husule getiren fiile karşı sabır ve tahammül göstermesi lazımgelirken,harekete geçerek, bir suç işlemesi dolayısıyla, cezai sorumluluğu vardır. Ancak tahrikkeyfiyeti, failin tahammül ve mukavemet kudretini kırmış, üzerinde hiddet veyaşiddetli elem husule getirmek neticesiyle, iradesini sarsmış bulunduğu için, kendisininsoğukkanlılıkla suç işleyen kimseler derecesinde sorumlu tutulması çağdaş cezahukuku prensipleri ile bağdaşmaz.Yukarıda belirtilen düşünceler ışığında kaleme alınmış olan ve TCK'undagenel hafifletici hal olarak düzenlenen haksız tahrik kurumu, haksız bir fiil sonucuhiddet ve şiddetli eleme kapılan failin bu hiddet ve şiddetli eleme kapılması sonucuişlemiş olduğu suçun cezasının kanunda belirtilen oranlar dahilinde indirilmesişeklinde TCK'nun 29. maddesinde düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The unfair provocation, which is announced in Turkish Criminal Codenumber 765 restructured in new Turkish Criminal Law number 5237 andreformed in line with the necessities of modern criminal lawCriminal Laws consider not only the punishment written on the codeitself but also consider the human spirit which is the only source of humanbehavior. The temporary situation of excitement and affliction which result intotally or partly elimination of the comprehension capacity is accepted as areason of reduction of punishment in such a case of unfair provocationsituationThe reason of unfair provocations lighten the punishmentresponsibility; with its effect, free willpowers falling down. A person, exposedprovacation, who was supposed to show patience in spite of making acrime, has criminal responsibility. But provacation, brokes patience andpower of resistance, because of affecting his/her willpower by becoming furyand heavy pain (suffering) . but this occasion doesn?t make responsiblehimself/herself such as calm criminers; so this not compatible with moderncriminal law.The provacation, which was written on above opinion and arranged(establish) in Turkısh Criminal Law with a general lightening condition. So theresult of provacation, if a person make a criminal event because of fury andheavy pain, person?s punishment will be reduced by stated rations accordingto Turkish Criminal Codes 29 th article.