Çukurova'nın iklim özellikleri
Characteristics of the climate in Çukurova
- Tez No: 108821
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜLKÜ ESER ÜNALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
182 ÖZET Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan,“Çukurova'nın iklim özellikleri”adlı bu çalışmada, iklimi etkileyen faktörler ile iklimin beşeri ve ekonomik faaliyetler üzerine etkileri ortaya konulmuştur. Bu çalışma sonucunda sahanın ikliminde hava kütlelerinin ve röliefin etkili olduğu görülmüştür. Sahanın güneyinde Akdeniz'in, kuzeyinde ise Toroslar'ın doğu-batı yönünde sıradağlar şeklinde uzanması, denizin etkisinin hissedilmesine neden olmaktadır. Bu nedenle denizden iç kısımlara doğru gidildikçe yükseltiye bağlı olarak sıcaklık ve yağış şartları farklılık gösterir. Sahada belirgin olarak Akdeniz iklimi hakimdir. Fakat yörede kıyı ile iç kesimler arasında bazı küçük farklılıklar görülmektedir. Bu iklim özelliklerinin insan ve çevre üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Sahanın verimli delta ovası olması ve ikliminin elverişli şartlar taşıması tarım faaliyetlerini olumlu yönde etkilerken, nüfusun yoğunlaşmasını sağlamaktadır. Bunların yanısıra yörenin toprak tipleri, bitki örtüsü ve akarsu rejimleri de iklimden etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
183 ABSTRACT In this masters thesis titled 'Characteristics of the Climate in Çukurova' the factors determining the climate in the region and the affects of climate on human and economic activities have been explored. As a result of this study it has been determined that the climate is a factor of the prevailing atmospheric movements in the region and the land surface characteristics of the region. Affects of the sea penetrate to the region since the Mediterranean surrounds the region from the south while the Tauruses do from the north in the east-west direction. Temperature and precipitation conditions show a significant variance in the region due to increasing elevation from the coast line to the inner parts. The Mediterranean climate dominates in the region, although differences exist between the coast line and the inner areas. The climatic characteristics of the region introduce significant affects on the population and the environment: being a productive deltaic plain and having favorable climatic conditions support agricultural establishments and development while at the same time creating a demand for denser population. Additionally, the soil types, vegetation, and water-flow regime in the region are being affected by the climate. «sss^***