Seyyid Osman Adapazari Divanı (transkripsiyonlu metni)
The Divan of Seyyid Osman Adapazari (with trancription text)
- Tez No: 108912
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HANEFİ YONTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ SEYYİD OSMAN ADAPAZARİ DÎVÂNI (Transkripsiyonlu Metin) Harun ÇELEBİ OSMAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ANA BİLİM DALI ESKİ TÜRK EDEBİYATI ANA BİLİM DALI EYLÜL 2001 Danışman : Yard.Doç.Dr. M.Hanefi YONTAR Seyyid Osman Adapazarî 18.yüzyılm son yansı ile 19. yüzyılın ilk yarısında yaşamış bir dîvan şairimizdir. Seyyid Osman Adapazarî yakın bir tarihte yaşamış olmasına rağmen hayatı hakkında ulaşabildiğim tezkirelerde, edebiyat tarihi kitaplarında, ansiklopedilerde ve diğer kaynak eserlerde bilgiye rastlayamadım. Seyyid Osman Adapazarî 'nin el yazması olarak, ulaşabildiğim dîvanının dört adet nüshası vardır. Ayrıca bu divanların haricinde bir de nesir olarak yazdığı“Fevâidü'l- Fevâ'id fi Hall-i Müşkîlâti'I-Akâ'id”isimli eseri vardır. Seyyid Osman Adapazarî, dîvamndaki şiirlerinden anlaşıldığı kadanyla Kadiri tarîkatma mensuptur. Şeyhi Râsih Efendi' dir. Şairin tasavvuf ehli olması şiirlerindeki muhtevaya etki etmiştir. Şiirlerinde konu olarak tarikata girmenin gerekli olduğundan, tarikatın adaplarından bahsetmiş; Allah'a, peygamberlere, ehl-i beyte, şeyhine olan sevgisini dile getirmiştir. Şair, şiirlerinde halka öğüt vermeyi amaç edinmiştir. Dolayısıyla şiirlerini halkın anlayabileceği şekilde açık, anlaşılır, sade bir dille yazmıştır. n
Özet (Çeviri)
THE ABSTRACT OF THE POST GRADUTE THESIS THE DÎVÂN OF SEYYİD OSMAN ADAPAZARI (With Transcription Text) Harun ÇELEBİ SOCIAL SCIENCE INSTITUTE OF OSMAN GAZİ UNİVERCITY TURKISH LANGUAGE AND LİTERATÜRE MAİN SCİENCE DEPT OLD TURKISH LITERATURE SCİENCE DEPT SEPTEMBER 2001 The Adwiser: Y. Asc. Prf. M. Hanefi YONTAR Seyyid Osman Adapazarı is one of the divan poets of ancient Turkish literature who lived between late 18 th century and early 19 th centuries. Alt hough Seyyid Osman Adapazarı lived at the beginning of 19 th century which is a recent time period, I could not find any information about his life at any encyclopedias, literature history books, ancient biographies of poets or any other sources. The handwriting divan of Seyyid Osman Adapazarı has only four copies. Besides these copies, he has another prose, called“Fevâidü'l- Fevâ'id fi Hall-i Müşkîlâti 'l-Akâ 'id”As we understood from his divan poems, he is a member of“Kadirî”religious order. His sheikh is Rasih Efendi. His being a member of islamic mysticism offects his poems. He mentioned in his religious order and told about the customs of religious orders. He expresses his love to Allah, prophets, family of our prophet his sheikh in his poems. Poet, intends to advice people in his poems. Conseguently, he wrote his poems using a fluent simple language. m