Örgütlerde çalışanları güçlendirme (empowerment) ve bir örgüt ortamının güçlendirme açısından değerlendirilmesi
Empowerment of employess in organizations and an evaluation of organization's empowerment and results
- Tez No: 108911
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
YÜKSEK LİSANS YETERLİK TEZ ÖZÜ ÖRGÜTLERDE ÇALIŞANLARI GÜÇLENDİRME (EMPOWERMENT) VE BİR ÖRGÜT ORTAMININ GÜÇLENDİRME AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ Yüksek Mühendis Abdil ERDAĞ İşletme Anabilim Dalı Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü EKİM, 2001 Danışman: Prof. Dr. Mehmet ŞAHİN Yoğun bir rekabet ortamının yaşandığı ve değişimin büyük bir hız kazandığı günümüzde, klasik yönetim anlayışlarının örgütleri artık başarıya taşıyamadığı, dinamik bir örgüt yapısının kurulmasının zorunluluk arz ettiği, yönet-m çevrelerince dile getirilmektedir. Örgüt yönetimine yeni bir boyut kazandıran“çalışanları güçlendirme”kavramı bu açıdan önem arz etmektedir Güçlendirme, daha önce örgütleıde yetki devri boyutuyla ele alınmış ve daha öteye gidememiştir. Çalışanları güçlendirme ile ilgili sınırlı sayıda kavramsal incelemelerin olduğu bilinmektedir. Bu konunun ülkemiz örgüt yönetimleri açısından yeni bir yaklaşımı ortaya koyacağı muhakkaktır. Bu çalışmada öncelikle, örgütlerde güç kavramını ortaya koyarak, örgüt içindeki güç mücadeleleri ile izlenen politikalar ve yönetimin elinde tuttuğu gücü, tüm çalışanlarla paylaşması konusu üzerinde durulacaktır. Bir başka amaç, çalışanların bu güç unsurunu kullanmasında yetki devri, katılmalı yönetim ve motivasyon bağlantısını ortaya koymak ve güçlendirme ile ilişkilendirmek olacaktır. Çalışmanın diğer bir amacı da, çalışanların güçlendirilmesinde izlenecek stratejilerin ve koşulların tespit edilmesidir. Son olarak çalışanların güçlendirilmesi açısından yöneticilerin üstleneceği yeni roller açıklanacaktır. Çalışanların güçlendirilmesi konusu, sürekli ve hızlı değişen teknoloji ve yoğun rekabet ortamında, örgütlerin ayakta kalabilmeleri açısından uygulayabilecekleri yeni ve önemli bir yönetim boyutudur.Bu çalışmada, örgütlerde çalışanların güçlendirilmesi konusu teorik olarak incelendikten sonra, bir örgüt ortamının güçlendirme açısından değerlendirilmesi maksadıyla bir araştırma modeli oluşturularak, sonuçları ortaya konmaya çalışılmıştır. Uygulanan güçlendirme gösterge araştırması ile, örgütün çalışanlarını güçlendirmesi çalışmalarının bir analizi yapılmıştır. Bu yöntem periyodik ok -ak uygulandığı takdirde, örgüt içinde çalışanların güçlendirilmesinde bir artışın olup olmadığı izlenebilecektir.
Özet (Çeviri)
Ill THE ABSTRACT OF THE POST GRADUATE THESIS EMPOWERMENT OF EMPLOYEES IN ORGANIZATIONS AND AN EVALUATION OF ORGANIZATION'S EMPOWERMENT AND RESULTS Abdil ERDA? Major Branch Business Osmangazi University Social Science Institute OCTOBER, 2001 Adviser : Prof. Dr. Mehmet ŞAHİN Management sector states that, with traditional management“methods organizations cannot reach to the achievement and a dynamic organization 5 iructure must be established in dense competition and high-speed changing circumstances at present. From this view point, with contribution to the management of organizations, the concept of ”empowerment" has an important role. Before, empowerment has been taken up with only the dimension of authority delegations. It's known that there were limited conceptual investigations. It's certain that, this subject will put foiward a new approach to the management of organisations in Turkey. In this thesis, first the concept of power will be put forward and it will be will dwelled upon the power struggles, the followed politics, and the sharing of power which has been handled by management. Another purpose will be the delegation of authority in usage of that power by employees, and put forward of connection between management and motivation, and relationship with empowerment. And another purpose will be determining the strategies and circumstances, which will be followed in empowerment of employees. Finally, the roles of managers will be explained for empowerment of employees. The subject of employees' empowerment is a new and important dimension, which can be put in practice in circumstance of continual and speed changing technology and dense competition for to be kept existing of organization. In this thesis, empowerment of employees will be investigated theoretically and an investigation research model will be constituted for evaluation of organization's empowerment and results will be explained. The analysis of empowerment of employees has been made; with the empowerment investigation chart which has been used in investigation. In the event of application of that method periodically, the empowerment of the employees can be observed whether it is increased or not!