Küçük ve orta ölçekli işletmelerin Türkiye ekonomisine katkısı ve finansal sorunları Adıyaman ili uygulaması
The Effect of small and medium scaled organisations on Turkish economy and its financial problems the case of Adıyaman province
- Tez No: 108934
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAŞAR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
II ÖZET Ülkemizde her zaman olduğu gibi bu günde açıkça görülmektedir ki sanayide kalkınmanın ekonomik gelişmenin istenilen düzeyde sağlanabilmesi açısından küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerinin geliştirilmesi ve desteklenmesi gerekmektedir. Küçük, orta ve büyük işletmenin ülkelere göre tanımsal ve yapısal farklılıklar olmasına karşın, dünyanın neresinde olursa olsun değişmeyen tek şey bu işletmelerin ülkelerin ekonomilerinde göz ardı edilmeyecek katkılar sağlamasıdır. Bu durum ülkemiz açısından da böyledir. Türkiye ekonomisinde küçük ve orta ölçekli işletmeler sayı, üretim, istihdam ve katma değer itibariyle önemli bir yer tutmaktadır. Bir ekonominin temel amaçlarından birisi olan istihdamın yaratılmasında küçük ve orta ölçekli işletmeler bir tür lokomotif görevi üstlenmişlerdir. Çünkü toplam istihdamın % 76,7'si bu işletmeler sağlamaktadır. Bu işletmeler toplumsal düzenimizin teminatı ve ekonomimizin bel kemiğini oluştururlar. Bu gün ülkemizde küçük ve orta ölçekli işletmeler pek çok finansal sorunlarla karşı karşıya bulunmaktadır. Bu işletmeler para piyasalarından uygun koşullarla ticari bankalardan fon temin edemedikleri için işletme faaliyetlerini genellikle öz kaynakla finanse etmektedirler. Aynca bu işletmelerin sermaye piyasalarında fon temin etmeleri hiç mümkün olmamaktadır. Bu nedenle bu işletmeler kıt sermaye ile çalışmak durumda kalmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In our country, it is obvious, as it has always been, that small and medium scaled industrial enterprises should be improved and supported in order that the required development in industry and economy be achieved. Small, medium and large scaled industrial enterprises may vary either in definition or in construction, wherever they are, their contribution to the economy of the countries may never be ignored, though. That is also true for our country. As regards their number, production, employing, and value added tax, small and medium scaled industrial enterprises occupy a significant place in the economy of Turkey. Small and medium scaled industrial enterprises have taken over the locomotive role in the creation of employment, which is one of the main goals of any economy. Because those types of enterprises provide 76.7 % of total employment, they are the guaranty of our social order and fundamental part of our economy. Today, small and medium scaled industrial enterprises in Turkey face many financial problems. Those enterprises, because of not being able to obtain funds from financial markets and commercial banks with convenient conditions, they have to finance their activities with their own sources. They cannot get funds from stock markets besides. Thus those enterprises have to be run on with scarce capital.