İlköğretim tarih konularının öğretiminde yaratıcı düşüncenin harekete geçirilmesi
To encaurage ceativity in the education of history lessons in primary school
- Tez No: 133567
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURSUN DİLEK, DOÇ. DR. YILDIZ GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
II Özet Bu araştırmada, ilköğretim tarih konularının öğretimini yapan I.kademe (4. ve 5.sınıf) sınıf öğretmenleri ile sosyal bilgiler öğretmenlerinin öğretim sırasında yaratıcı düşünceyi harekete geçiren yöntem-teknik ve araçları kullanma durumları, Kirkton tarafından geliştirilmiş KAI (Adaption-Innovation) tutum ölçeği ile de problem çözmeye ilişkin yaratıcılık stilleri betimlenmeye çalışılmıştır. Araştırma İstanbul da bulunan ilköğretim okullarında görev yapmakta olan sınıf öğretmenleri (4. ve 5. sınıf) ile sosyal bilgiler öğretmenlerini kapsamaktadır. Araştırma başlıca beş bölümden oluşmuştur. Araştırmanın birinci bölümünde problem durumu, amaçlar, önem, varsayımlar, sınırlılıklar, tanımlar bulunmaktadır. İkinci bölümde konuya ilişkin literatüre yer verilmiştir. Üçüncü bölüm araştırmanın yöntem kısmını oluşturmakta ve burada araştırma niteliğine, modeline, evren ve örnekleme, verilerin toplanması ve çözümlenmesine ilişkin bilgiler verilmektedir. Dördüncü bölümde araştırma sonucu elde edilen bulgular bağımsız değişkenlere göre uygun istatistik yöntemler kullanılarak tablolar şeklinde verilmiş ve yorumlanmıştır. Beşinci ve son bölümde ise bağımsız değişkenlere ilişkin olarak sonuçlar ve konuyla ilgili çeşitli kesimlere öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
in Abstract This research is conducted to primary school's first degree (4th & 5th class) teachers who teach history and to social science teachers. The aim of this research is to find out these teachers way of using creative method and materials and their problem solving style which is identified by Kirkton KAI (Adaption-Innovation). This research include Istanbul's primary schools 4th and 5th class teachers and social science teachers. Research is composed of five parts. The first part of study include state of problem, purposes, importance, supposition, limitations and definitions. Literature about subject is considered in second part of study. Third part of study is formed by method of research. This part explain quality model, universe and sample of research. Collection of information and analysis of this information gathered is also considered. In fourth part of the research, the data of study is commanded and illustrated by tables using suitable statistical methods according to the independent variables. The fifth and last part of study results are given and same suggestion is offered to related people.