Konya vilayeti İçel sancağı Mut kazası -Karyeleri temettuat defterleri
The Annual income record books of Mut country in İçel city of Konya province
  1. Tez No: 108952
  2. Yazar: AHMET GEÇER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HİLMİ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Biz bu çalışmamızda, Konya vilayeti, İçel sancağı, Mut kazasının temettuat defterini incelemeye çalıştık. Bu amaca yönelik olarak Başbakanlık Osmanlı Arşivinde bulunan, 10498 defter numaralı Mut'a ait, toplam 154 sayfa temettuat defterinin bilgileri doğrultusunda birtakım değerlendirmeler yaptık. Söz konusu defter 1844 - 1845 tarihlerinde Mut'un sosyo - ekonomik yapısı hakkında bilgi vermektedir. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde defterin transkripsiyonu yapılmıştır. Bu transkripsiyon metinleri tablolar haline getirilerek verilmiştir. İkinci bölümde veriler idari, nüfus, isim, nüfusun faaliyet kollan, vergilendirme, tarımsal üretim yapısı, arazi ve hayvan çeşitleri, gelir dağılımı açısından değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Çalışmamızın sonunda genel bir değerlendirme niteliğinde sonuç kısmı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we tried to examine the annual income record books of Mut County in İçel City of Konya Province. And for this study we evaluated the datum of 10498 numbered annual income record book of Mut consisted of 154 page which wastaken from Prime Ministry Ottoman Archives. This record book gives information about the socioeconomic structure of Mut between 1844 and 1845. Our study is created from two parts. In the first part we transcripted the record book and gave this transcript datum in tables. In the second part this datum was evaluated about administrative, population, name, personal jobs, taxation, agricultural production structure, field and animal variety, income distribution. At the end of our study there is a conclusion part as a general evalution.