Teknoloji transferi, teknoloji transferinin azgelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin ekonomik büyümelerine etkisi, Niğde-Bor Deri İmalat Sanayii uygulaması
Technology transfer, the effect of technology transfer on the economic growths of less-developed and developing countries, Niğde-Bor Leather Industry application
  1. Tez No: 108953
  2. Yazar: FATİH YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA SAATÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Teknoloji, uluslararası etkileşimler sonucu sürekli gelişmiş ve yayılmıştır. İktisatçılar arasında, teknolojinin bu hızlı evriminin ekonomiye etkisinin hangi ölçülerde ve nasıl olduğu tartışma konusu olmuştur. Bir grup iktisatçıya göre (özellikle Klasik, Neo-Klasik Kuram ve Dışsal Büyüme Modelleri), teknoloji, ülkelerin uzun dönem ekonomik büyümelerine dışsal etkide bulunmaktadır. Bu- nedenle uzun dönem büyüme oranı sıfirdır. Diğer grup iktisatçılara göre (Yeni Büyüme Kuramı: İçsel Büyüme Modelleri), teknoloji, ülkelerin uzun dönem ekonomik büyümelerine içsel etkide bulunmaktadır. Böylece ülkeler arasında yakınsama durumu olmakta ve birbirlerini yakalamaktadırlar. Günümüz, ekonomik büyüme analizlerinde teknoloji, etken faktörlerden birisi olarak kabul edilmektedir. Fakat, teknolojinin ekonomik büyümeye etkisinin pozitif olması teknolojinin niteliğine bağlıdır. Bu durumda uygun teknoloji kavramı önem kazanmaktadır. Çünkü, ülkelerin gelişmişlik sınıflandırılması açısından, kişi başı GSMH'ları, ihracat güçleri, eğitim seviyelerinin ölçümü, nüfus yapılan ve küresel entegrasyon hızlan gibi kriterlerle çeşitli gruplara aynlmışlardır. Bu nedenle, benzer teknolojiler, ülkelerin ekonomik büyüme süreçlerine aynı etkide bulunmamaktadır. Özellikle, Az gelişmiş ve Gelişmekte Olan Ülkeler için uygun teknoloji seçimi, transferi ve sonuçlan, bu ülkelerin ekonomik büyümelerine oldukça önemli etkide bulunmaktadır. Eğer uygun teknoloji seçiminde hata yapılırsa, bu hata, ülkelerin ekonomik büyümelerine negatif etki yapacaktır. Zaten olumsuz sosyo-ekonomik yapıya sahip olan bu ülkeler mevcut sorunlann yanında yeni sorunlarla da karşılaşacaklardır. Bu ülkeler için bir diğer önemli sorunda, yabancı teknolojilere olan bağımlılıktır. Bu nedenle yeni teknolojiler üretmek, geliştirmek için bilim ve teknoloji politikalan oluşturulması sorun için çözüm olarak kabul edilmektedir. Bu çözümde devletin etkisi oldukça önemlidir. Bilim ve teknoloji politikalannın oluşturulmasında ve uygulanmasında devletin öncü olması gerektiği belirtilmektedir. Bu politikalar çerçevesinde en önemli yatınm beşeri sermayeye yapılan yatırım olduğu ekonomi çevrelerince de kabul edilmektedir. Bu sayede, Araştırma ve Geliştirme faaliyetleri için birincil faktör olan beşeri sermaye elde edilerek yeni teknolojilerin üretimi ve geliştirilmesi sağlanacaktır. Yukarıdaki tartışmalar altında, teknoloji, ekonominin önemli bileşenlerinden biri haline gelmiştir. Fakat problem, ekonomi ile teknoloji arasındaki uyumun nasıl sağlanacağı ve sürdürülebilir yapıda olacağıdır. Bu çalışmada genel olarak bu sorunların aşılması için çözüm yollan aranmıştır. Böylece, bu çalışmada Az Gelişmiş ve Gelişmekte Olan Ülkeler için uygun teknoloji seçimi ve transferi probleminin çözümüne yönelik, alternatifler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The technology has developed and diffused continuously as a result of international interactions. The economists arguing how and to the what extened the technologic evoluation has had on impact on the economy. One a group of economists (especially, Classic and Neo-classic; Exogenous Growth Models), claims that technology affects the countries' long-run economic growth externally.- For this reason, long-run economic growth rate is zero. On the other hand the other group of the economists (New Growth Models; Endogenous Growth Models) argues that technology affects the long-run economic growth of the countries internally. As such, whilesome countries are getting convergence therefore, the others are catching up with each other. The current reality is that, technology is accepted as one of the effective factors in economic growth analysis. But, whether the effect of technology on the economic growth is positive depends entirely on the quality of the technology. In this case, the appropriate technology is an important concept. Because, countries in their classification of development have been grouped in various ways from depending on the level of per capita income level, exporting power, education level, population structure, and global economic integration speed. Therefore, similar technologies do not have an identical affect the countries' economic growth processes. The result of selection and the transfer of the appropriate technology particularly for developing and Less Developed and Developing Countries affect the economic growths of countries in a rather sensitive way. If an appropriate technology is not sellected, it will have a negative effect on the economic growth of these countries. This will bring further border to such countries which also have other social and economic problems. Another important problem for these countries is the dependence on foreign technologies. To set science and technological policies for creating and improving new technologies are accepted as a solution for overcoming the problem mentioned above. In this solution, the government plays important role. The government should be pioneering as claimed in the literature. Whithin these policies, it is generally accepted that the IV best investment is human capital. As a result of this, human capital which is the primary factor for research and developing activities, will be obtained and then, producing and improving new technologies will be provided. The above discussion suggest that, technology has been getting an important component of the economy. The problem is that how a harmony between economy and technology could be established and sustained. In general this study seek some. solutions for these problems. Thus, in this study attempt to provide altenatives for the problem of sellection of appropriate technologies and transfers, for these Countries to the new studies.