Otel işletmelerinde yönetim muhasebesi faaliyet bütçesi uygulaması
Management accounting at hotel businesses -Budget practices
  1. Tez No: 109132
  2. Yazar: ALAATTİN İRDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HİLMİ KIRLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET Ülkemizde otelcilik endüstrisi giderek gelişmekte ve yaygınlaşmaktadır. Diğer yandan, turizm bilincinin gelişmesi ile turizm talebinde seçici eğilimler ağırlık kazanmaya başlamıştır. Dolayısıyla, otel işletmeleri bir yandan, şiddetli rekabet ortamında varlıklarını sürdürebilme ve arzulanan kar hedeflerine ulaşma çabası içinde olurken, diğer yandan, daha kaliteli hizmeti makul fiyattan müşterilerine sunmak zorundadırlar. Artık otel işletmeleri, fiyatlarını arttırarak kar etme düşüncesi yerine, faaliyetlerin planlanması ve kontrolünü ön planda tutarak geniş kapsamlı ve uzun vadeli hedeflerin geliştirilerek uygulanması çalışmalarına ağırlık vermektedirler. Bu çalışma, otel işletmelerinde muhasebe bilgi sistemi ile üretilecek bilgilerin birtakım teknikler yardımıyla analizi ve yönetim kararlarında uygulamaları üzerine yaklaşımları içermektedir. Bu çerçevede, çalışma iki aşamalı olarak değerlendirilebilir: Birinci aşamada, genel bilgiler, muhasebe bilgi sistemi ile, maliyet kontrolü ve bütçeleme konulan incelenmiştir. İkinci aşamada ise, planlama faaliyetleri içerisinde önemli bir yere sahip bütçeleme faaliyeti ile ilgili bir örnek faaliyet bütçesi uygulaması ile bütçeleme teknikleri üzerinde değerlendirmelere yer verilmiştir. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hotel industry is gradually growing and spreading throughout the country. Due to the continuing progress in the awareness of tourism, specialised needs in this field are becoming more desirable. As a result of this, on one hand hotel managements are struggling to survive in this highly competitive market, whilst trying to maintain forecasted profitabilty levels, on the other hand they would still need to offer clients high quality service within extremely competitive prising structure. Hotel managements have given up the idea of increasing profits inline with increasing tariff instead, nowadays they are working on the development of bigger projects in favouring better planning and controls on a long term basis in order to achieve the required development on bigger scale. In this sense, the study can be evalued in two stages: Firstly, general information, accounting information system, cost control and budged informations have been examined Secondly, budget activity model, which has an important place in budget planning activities and the technics of budgets have been given place in devaluating. XIII