Sosyal Sigortalar Kurumu'nun hastalık sigortası uygulaması
  1. Tez No: 109137
  2. Yazar: SELAHATTİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SEYYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Insurance, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Sanayi devrimi ve sanayileşmenin getirdiği yeni koşullar, hayat şartlarını değiştirmiş ve bu yeni hayat şartlarına uyum sağlamaya çalışan insanoğlu, yeni meselelerle karşı karşıya gelmiştir. Bu meselelerin en önemlilerinden birisi, Sosyal Güvenlik meselesidir. Dünyanın gündemine giren Sosyal Güvenlik, Türkiye'de de toplumsal hayat içerisindeki yerini almıştır. Sosyal Güvenlik Kavramı içerisinde yer alan Sosyal Güvenlik risklerinden biri olan hastalık riski ve bu riskin doğurduğu zararları; gelir kaybı ve gider artışını karşılamak amacıyla kullanılan hastalık sigortası, kısa vadeli Sosyal Sigorta kollarından birisidir. Bu çalışmamızda Sosyal Güvenlik tarihine kısaca değinilip, Sosyal Sigorta Kurumunun hastalık sigortası uygulaması ve bu uygulamaya kaynak teşkil eden 506 sayılı kanun incelenmiştir. Ayrıca uygulamaya yönelik anket çalışması yapılp, mevcut durum ve geleceğe yönelik beklentiler irdelenmeye çalışılmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Endustry revolution has changed the life standards and people confronted to new problem to deal with. One of the most important of these problem is social security issue. Social security has got place in society life in Turkey as in thoroughout world. There are several risk groups in social security. One of them is disease risk. Healt assurance is one of time-limited branches of social security finance these. In our study, the law of social security numbered 506 is studied and the time availability and content of Health assurance discussed. Moreover, a study has been done to people who benefit from Health assurance to discover the expectations and ongoing situation. viu