Erol Güngör'de modernleşme
Modernization according to Erol Güngör
- Tez No: 73673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN GÜNGÖR ERGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Erol Güngör, Türkiye'de sanayi toplumunun doğuşuna tanık olmuştur. Sanayileşme ile birlikte ülkeye giren teknolojik yenilikler kültürel değişimide beraberinde getirmiştir. Bu nedenle Güngör, modernleşme ve/veya batılılaşmanın Türkiye' deki sonuçlarını bütüncü yaklaşımı ve tarihi bakış açısı ile ortaya koymaya çalışmıştır. Modernleşme konusundaki çeşitli yaklaşımlara ve bu yaklaşımlara dayalı oluşturulmuş kuramlara değinilmiştir. Bu kuramlara Güngör'ün modernleşmeye bakışını bir çerçeveye oturtmak amacıyla yer verilmiştir. Dünyada aydınlanma çağı ile ortaya çıkan modernleşme anlayışı Batı ülkelerinde doğup, filizlenmiştir. Bu nedenle gelişmekte olan ülkelerde -Türkiye dahil- modernleşme ve batılılaşma kavramları aynı manada ele alınmıştır. Güngör, modernleşme ve batılılaşma kavramlarının birbirlerinden farklı anlama geldiklerini ortaya koymaktadır. Konu içerisinde O' nun bu kavramları tanımlaması da incelenmiştir. Güngör'e göre Türkiye'de teknolojik değişmeye bağlı olarak ortaya çıkan kültürel değişme kısa zamanda gerçekleşmiştir. Bu da toplumda bir intibaksızlık meydana getirmiştir. Türk aydım Türkiye' de modernleşme ve/veya batılılaşmaya bağlı ortaya çıkan sosyal meselelerin çözümünde gerekli öncülüğü yapamamıştır. Güngör'ün tanımlamasına uygun bir aydın kitlenin ülkemizde henüz yetiştirilemediği anlaşılmaktadır. Ülkemizde henüz tam anlamıyla tanımlanıp ortaya konulmamış olan modernleşme anlayışı ve çabaları sonucu kültürün önemli unsurlarından olan dile, toplumsal düzeni sağlayan örf ve adetlere, dine şiddetli tenkitlerde bulunulmuştur. Bunun nedenlerinden biri batılılaşma ve modernleşme kavramlarının objektif bir bakış açısıyla irdelenmeden tanımlanmasıdır. Diğeri ise sağlam bir milli kültürün yaratılmamış olmasıdır. Bu durum Türkiye' de modernleşmenin hızını ve istikrarını olumsuz yönde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Erol Güngör witnessed the birth of industry society in Turkey. With industrialisation, technological novelties brought cultural changes. Because of this reason, Güngör tried to put forward the results of modernization and/or westernization in Turkey with totalitarian approach and historical point of view. Different approaches on the subject of modernization and the theories formed depending on these aproaches had been touched. These theroies are taken into account in order to frame Güngör' s point of view to the modernization. Modernization mentality which appeared with Enlightenment Era in the world was born and developed in Europe. So, modernization and westernization concepts were handled in the same meaning in developing countries -including Turkey-. Güngör puts forward that these modernization and westernization concepts have different meanings from one another. In this study his defining of these concepts has been studied. According to Güngör, cultural change occuring bound to the technological change happened in a short time. This brought about disharmony in the society. Turkish intellectuals could not perform their necessary leadership roles in the solution of social problems occurring bound to the modernization and/or westernization in Turkey. It is understood that according to the definition of Güngör, an intellectual mass have not been trained properly in our country yet. In our country as a result of the mentality and efforts of modernization which has not been accurately defined, there have been severe criticism to the language which is one of the most important factors of culture, to the tradition which provides social order, and to the religion. One of these reasons is its defining without dealing with the concepts of modernization and westernization in an objective point of view. The other is that there is not any solid national culture. This affected negatively the speed and stability of modernization in Turkey.