Üniversiteye geçişi etkileyen sosyo-ekonomik faktörler (Ondokuz Mayıs Üniversitesi örneği)
Social-economic factors which affect being a university student (sample of Ondokuz Mayıs University)
- Tez No: 109185
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSA TAŞDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Bu çalışmada, yükseköğretime geçişi etkileyen zihinsel olmayan sosyo-ekonomik faktörler araştırılmıştır. Çalışmada üniversiteye yerleşen öğrencilerin yerleştikleri okullarına yerleşme biçimleri ve halen okudukları okullarından memnun olup olmamaları temel bağımlı değişkenler olarak ele alınmış ve diğer değişkenlerle karşılaştırılarak ilişkiler aranmıştır. Çalışma için gerekli bilgiler Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencilerinden kişisel bilgi toplama anketi ile elde edilmiştir. Toplanan veriler SPSSS programı ile değerlendirilmiş ve önceden hazırlanan hipotezler sınanmıştır. Sonuç olarak, üniversite öğrencilerinin ailelerinin ekonomik durumlarının, çocukken dayak ve şiddet türü davranışlara maruz kalıp kalmamalarının, siyasi, politik görüşlerinin üniversiteye geçiş başarısını etkileyen en önemli değişkenler olduğu görüşüne varılmıştır. Anahtar kelimeler : Üniversite öğrencisi Sosyo-ekonomik faktörler Ondokuzmayıs Üniversitesi XVI
Özet (Çeviri)
SUMMARY İn this study non-mental, social-economic factors which affect the being a university student were studied. How thr university students won the university and if they satisfied from their college or not arethe base dependent variables for the study. And this base dependent variables compared with the order variables. So the relation ship with there were examined. Data base wich required for the study have gettonfromthe Ondokuz Mayıs University student vie personal poll. The data base were evaluated by using SBSSprogram. And hypothesis which prepared before, were examined. As a result economic situation and political mentality of the families and being subjected or net to corparal punishment are the most important variables which affect the success. Key words : Universty student, Social-economic factors, Ondokuz Mayıs University,*£&*.