Trabzon'da yaylacılık ve yayla hayatı
High plateaus at the Trabzon city and high plateau life
- Tez No: 109186
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKER EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu araştırma, Türk kültür tarihinde önemli bir yere sahip olan göçebe hayatının bir uzantısı olarak nitelendirilen“yaylacılık”konusu üzerinde yapılmıştır. Araştırma sahası. Trabzon yöresindeki yaylalar olup, araştırmanın şekillenmesinde şu amaçlar etkili olmuştur. Yöredeki yayla hayatının ve yaylacılık kültürünün bugünkü ve yakın geçmişteki durumunu inceleyerek yöre kültüründeki yeri ve önemini tespit etmek. Yaylacılık hayatında günden güne yerini yeni unsurlara bırakan kültürel değerlen tespit etmek. Yöredeki yaylacılık ve yayla hayatının hangi kültürden kaynaklandığını ortaya koymak ve yörede bu konuda ortaya koyulan araştırmalardaki polemiklere son vermek. Yayla hayatının ve yaylacılığın bir değişim süreci içerisinde olduğunu ve bunu etkileyen öğeleri ortaya koymak. Yöredeki yayla hayatı ve yaylacılık etkinlikleri hakkındaki bilgileri, Anadolu'nun çeşitli yörelerindeki yaylalarla benzerlik ve farklılık itibariyle karşılaştırılabilecek seviyeye getirmek. Araştırma, saha araştırmasına dayalı bir monografik bir incelemeyle ortaya koyulmuştur. Araştırma; kaynak araştırması, gözlem, görüşme araştırma teknikleri uygulanarak hazırlanmıştır. Bu tekniklerden en çok kullanılan görüşme tekniği olmuştur. Araştırma sonucunda kısaca şu sonuçlara varılmıştır: Trabzon yöresindeki yaylacılık ve yayla hayatı bir değişim sürecinde olup, değişimi en çok etkileyen unsurlar teknolojik gelişmelerin yaylalara kadar girmesi olmuştur. Trabzon'daki yaylacılık ve yayla hayatı etkinlikleri gün geçtikçe yerini turistik değerlere bırakmaktadır. VI-Trabzon yöresindeki yaylacılık ve yayla hayatı eski Türk kültüründeki göçebe hayatın bir uzantısıdır. Trabzon yöresinde yaylacılık, yöre kültürünü özellikle köyleri direk etkileyen hayatın düzenlenmesinde en etkili öğelerdendir. VI
Özet (Çeviri)
This search is made on the alpine posture life which has an important place in the Turkish nomadic life. Search regions are the alpine postures in Trabzon. The aims below effected the search; To examine the life of the alpine postures of today and near past to determine the importance of it in the region culture. To determine and examine the new values taking place of the alpine postures life. To find out from where and which culture the alpine posture life has been effected and to end polemics which were determined before. To find out that the alpine postures life in the process of changing and determine the reasons which effeted them. To bring into level to compare and contrast them with other facilities in another regions of Anatolia. This search was put forward depending on monographic field search. Search was prepared by using source searching, observation, interview search techniques. But mostly interview and discussion technique was used. As a result of the search, we gained; The alpine postures life in Trabzon is in change, and the most effective component in changing is the entrance of the technological developments into the alpine postures. The alpine postures and the alpine postures life in Trabzon leave their place to the tourist values. The alpine postures and the alpine postures life in Trabzon are the extensions of nomadic life in ancient Turkish culture. VIIIThe alpine postures life in Trabzon region is one of the most effective elements which arrange the village and agriculture life. IX