Nesneye dayalı çoklu ortamlı imalat veri tabanı tasarımı
Database conceiving with more creas based on object
  1. Tez No: 109191
  2. Yazar: BÜLENT ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİN GÜNDOĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bugün bilgisayar yazılım ve donanım teknolojilerindeki gelişmelerin sonucu olarak birçok alanda uygulama olanakları bulunan nesneye dayalı çok ortamlı tasarımların imalat yazılımlarında kullanılması da kaçınılmazdır. Piyasada mevcut MRPH/MRP yazılımlarındaki imalat veritabanlan bu gelişmelerin gerisinde kaldığı gözlenmektedir. Bu yazılımların bilgisayar bütünleşik imalat (CM - Computer Integrated Manufacturing) ortamında kullanılması çok ortamlı tasarımın önemini artırmaktadır. Yapılan bu çalışmada parça, imalat, mamul yapısı, üretim kaynaklan vs. gibi bilgilerin toplandığı imalat veritabanlarında nesneye dayalı bir programlama ile çok ortamlı bir tasarım örneği verilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a result of developing computer hardware and software technologies, today, object- oriented and multimedia systems are used in many fields. Therefore, using the systems in manufacturing databases is inevitable. It is observed that manufacturing databases in current commecial MRPII/MRP softwares, stay behind of this developing. Using of these software in the CM environment, increase multimedia design important. In this study, a sample of object-oriented and multimedia design for manufacturing database (including parts, product structure, route/operations, work centers e.t.c.) is given. VI