Anadolu güzel sanatlar liseleri müzik bölümlerinde piyano eğitimine çevrenin sosyal-kültürel ve fiziksel etkileri
It has been aimed at determining physical, social and cultural differences, shortcomings accured in the piano class of music department prep. class at Anatolian fine arts high schools
- Tez No: 92220
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM BAĞIROV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
02. ÖZET Bu araştırmada Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri, Müzik Bölümü Hazırlık sınıfında piyano dersinde ortaya çıkan fiziksel, sosyal ve kültürel farklılıkların, güçlüklerin saptanması amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşılabilmek için Türkiye'deki bütün Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri örneklem olarak alınmış, hazırlık sınıfı öğrencilerine anket uygulanmıştır. Ayrıca aym Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinde görev yapan 15 piyano öğretmeninden de anket yöntemiyle bilgi alınmıştır. Her iki anketin sonucunda elde edilen bulgular ve birbirleri ile ilişkileri göz önünde bulundurularak yorumlanmıştır. Bu değerlendirme sonunda, Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinde piyano eğitimi için gerekli alt yapı eksikliklerinin fazla olduğu belirlenmiştir. Okulların bulundukları merkezlerin sosyal-kültürel yapılarının farklılık gösterdiği saptanmıştır. Bu nedenle öğrencilerin çevreleri ile olan müziksel etkileşimlerinin gerçekleşme düzeyinin farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
03. SUMMARY In this study, it has been aimed at determining physical, social and cultural differences, shortcomings accured in the piano class of Music Department Prep. Class at Anatolian Fine Arts High schools. In order to achieve this goal all the Anatolian Fine Arts High schools have been taken as an example and prep. Class students have been given questionaire. In addition to this, information has been provided from 15 piano teachers through this method. Considering the findings and their relationship obtained from both questionaire have been interpreted accordingly. At the end of this evaluation, it has been understood that infrastructure necessity seems to be urgent in those schools. It has been realized that the centres where the schools are located socio-cultural structures show differences. For that reason, students music interraction with their environment shouced differences at the realization level. VI