Türkiye'de eğitim fakülteleri güzel sanatlar eğitimi bölümleri ve Anadolu güzel sanatlar liselerindeki viyolonsel eğitiminin karşılaştırmalı incelenmesi
A Comparative study of violincello education at departments of fine arts education of faculties of education and Anatolian fine arts highschools in Turkey
- Tez No: 110134
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TAMİLLA GASİMOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
I ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TÜRKİYE'DE EĞİTİM FAKÜLTELERİ GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ BÖLÜMLERİ VE ANADOLU GÜZEL SANATLAR LİSELERİNDEKİ VİYOLONSEL EĞİTİMİNİN KARŞILAŞTIRMALI İNCELENMESİ Muhsin SARIKAYA Danışman: Doç. Dr. Tamilla GASİMOVA 2002- SAYFA: 44 Jüri: Prof. Dr. Babek KURBANOV Doç. Dr. Tamilla GASİMOVA Yard. Doç. Dr. Yavuz KIZILÇİM Türkiye'de Eğitim Fakülteleri ve Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinin müzik bölümlerindeki viyolonsel eğitiminin karşılaştırılması ve eksikliklerinin giderilerek iki bölüm arasında ilişki kurulması tezin amacını oluşturmaktadır. Bu tez, Türkiye'deki müzik bölümü bulunan bütün eğitim fakültelerini ve güzel sanatlar liselerini kapsamaktadır. Yöntem olarak, kaynak tarama ve anket modeline uygun betimsel bir çalışmadır. Öğretim programları, anket sonuçlarını göre değerlendirilerek karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT POSTGRADUATE THESIS A COMPARATIVE STUDY OF VIOLONCELLO EDUCATION AT DEPARTMENT OF FINE ARTS EDUCATION OF FACULTIES OF EDUCATION AND ANATOLIAN FINE ARTS HIGHSCHOOLS IN TURKEY Muhsin SARIKAYA Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Tamilla GASİMOVA 2002-PAGES: 44 Jury: Prof. Dr. Babek KURBANOV Assoc. Prof. Dr. Tamilla GASİMOVA Ass. Prof. Dr. Yavuz KIZILÇİM The aim of this study is the comparison of violoncello education at music departments of both Anatolian Fine Arts Highschools and Education Faculties in Turkey and to eliminate deficiency and to establish a close relation between these departments. This study includes all education faculties which have music education departments and fine arts highschools in Turkey in respect of methodology, this study is a descriptive study which suits to library research and questionnaire models. Curricula were examined comparatively according to the evaluation of questionnaire results.