Necip Fazıl Kısakürek'te dinî yaşayış
The religious life of Necip Fazıl Kısakurek
  1. Tez No: 230597
  2. Yazar: NESİBE ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KAYIKLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma şair ve yazar Necip Fazıl Kısakürek'in yaşamında ve şiirlerinde dinî yaşayışını konu edinmiştir. Kısakürek'in otobiyografilerine ve şiirlerine dayanılarak dinî hayatının psikolojik olarak tahlil edilmesi hedeflenmiştir. İlk olarak din ve dindarlık kavramları hakkında bilgi verilmiş, buna bağlı olarak şairin din ve dindarlık anlayışı araştırılmıştır. Şairin yaşamındaki dinsel değişim tecrübesi ve şiirlerine yansıyan dinî tasavvurlar din psikolojik açıdan analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about religious way of living of Necip Fazıl Kısakürek, the famous poet and the author, in his life and poems. The aim is to analyze his religious life psychologically, trough his autobiography and poems. First conceptions of, religion and religious are deat with and in this context, his imagination of religion and religious were investigated. Then, it is analyzed that the poet?s experience of religious conversion in his own life and his religious imaginations reflecting on his poems.