İlköğretim okulları ikinci kademe öğrencilerinin dil bilgisi becerileri üzerine bir araştırma
A research on grammer skills of students in second rank of elemantary school
- Tez No: 109228
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KIRKKILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bir temel eğitim kurumu olan ilköğretim okullarının amaçlarının gerçekleşmesi uğrunda büyük çabalar gösterilmektedir. Eğitimin amaçlarını gerçekleştirmek üzere devlet, bütçesine büyük kaynaklar aktarmakta, ana ve babalar da aile bütçesinden önemli harcamalar yapmaktadır. Bu çaba ve masraflar, yetişmekte olan çocuklarımızın yarınlara hazırlanması, yararlı bir yurttaş olması, kendileri ve içinde bulundukları toplumla uyumlu ve barışık yaşaması içindir. Her bakımdan yeterli ve nitelikli insan yetiştirmeyi hedefleyen eğitim ve öğretim faaliyetinin amacına ulaşması zorunludur. Bu araştırma, Türkçe Eğitim Programında yer alan Dil Bilgisi dersinin amaçlarının gerçekleşme düzeyini belirlemek ve elde edilen bulgular ışığında çocukların dil gelişimini sağlıklı temellere oturtmak üzere teklifler sunmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Erzurum Merkez İlköğretim okullarındaki 677 öğrenciye başarı testi; 31 Türkçe öğretmeni, 16 okul müdürü, 28 ilköğretim müfettişi ve 22 akademisyene dil bilgisi dersinin amaçlarının ne ölçüde gerçekleştiği ile ilgili anket ve gözlem formu uygulanmıştır. Dil Bilgisi dersinin amaçlarının gerçekleşme düzeyini belirlemek amacıyla 16 ilköğretim okulundaki 677 öğrenciden aldığımız veriler ile 31 Türkçe öğretmeni, 16 okul müdürü, 28 İlköğretim müfettişi ve 22 Akademisyenden elde ettiğimiz veriler, beşinci bölümde ele alınıp analizi yapılarak yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda“ ilköğretim okulu Türkçe Eğitim Programı 8.sınıf Dil Bilgisi amaçlarının gerçekleşme düzeyi”nin istenen seviyeye ulaşmadığı tespit edilmiştir. Türkçe Dil Bilgisi dersinin amaçlarının gerçekleşmesi ve yetişen nesillerin etkili, doğru ve işlek bir dil becerisi kazanması için dil eğitim ve öğretiminde ciddî ve köklü tedbirler alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Great efforts are consumed for realization of the aims elemantary school which is a basic education foundation. Not only does the goverment reserve great source for realizing aims of education but also parent spend important expenditure from family budget, it is aimed with these whole efforts and expenditure to preapere our growing children to tomorrow's life, become a useful fellow citizen, get along with themeselves and community that they are included. İt is inevitable that education and instruction activities which target to bring up sufficient and well-qualified humans in every respect get their aims. This research was made for determining realization level of aims of grammer lesson included Turkish Education Curriculum and for suggesting opinois about getting healty foundation for children language development by discovery exisiting. For this purpose, in Erzurum Central Elemantary School, a success test to 677 student and, anket and abservation form about in what level aims of Gremmer Lesson realized to 16 headmaster, 31 Turkish teacher, 28 elemantary school inspector and 22 academician were put into practice. Dotums about target of determining realization level of Grammer Lesson's aims which we got from 677 students in 16 elemantary schools, 16 headmasters 31 Turkish teachers, 28 elemantary school inspectors and 22 academicians were commented and analyzed in fifth chapter. İn the result of research, it has been determined that“ the realization level of 8.class Grammer Lesson's aims in Turkish Education Curriculum of elemantary school hasn't got wanted level ”Basic and serious precautions should be taken in Language education and instruction to provide raising generations to be able to use an effective, correct and flowing language and to realize aims of Turkish Grammer Lesson.