Küreselleşme sürecinde örgüt liderliği ve uygulamalı bir çalışma
Organizational leadership in globalization and a survey
  1. Tez No: 206832
  2. Yazar: MELİH ŞİMŞEKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN ÜNSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
XX.yüzyılın ikinci yarısında başlayarak günümüzde bütün hızıyla devam eden bilişim veiletişim teknolojilerinde gerçekleşen hızlı ilerlemeler, serbest ticaret politikaları, çok ulusluşirketlerin ortaya çıkması, ulusal sınırların sermaye ve mal hareketleri açısından önemini yitirmesi,ekonomilerin gittikçe birbiri ile bütünleşmesi gibi birçok gelişme, ?küreselleşme? genel başlığıaltında ifade edilmektedir. Küreselleşmenin en önemli ekonomik sonuçlarından birisi küreselrekabetin bütün dünyayı yavaş yavaş etkisi altına almasıdır. Küresel rekabet ortamının dayattığıkoşullar şirketlerdeki geleneksel örgütsel liderlik anlayışlarını etkisiz kılarken; daha esnek, dahayenilikçi, daha yaratıcı, vizyonun ve bilginin gücünü kullanan anlayışları zorunlu kılmaktadır. Buçalışmanın amacı, küreselleşme sürecinin Türkiye'de Trakya Bölgesi'ndeki kar amaçlı özelşirketlerde var olan örgütsel liderlik anlayışına olan etkisini incelemektir. Çalışmanın ilk ikibölümünde küreselleşme ve liderlik kavramları alanyazın taraması yöntemi ile incelenmiş, üçüncübölümde ise söz konusu şirketlerin yöneticileri üzerinde gerçekleştirilen anket uygulaması vesonuçları anlatılmıştır. Çıkan sonuçlar söz konusu şirketlerdeki örgütsel liderlik anlayışının genelitibariyle küreselleşme sürecinin gerektirdiği anlayış ile paralel olduğu yönündedir. Ancak sonuçlaraynı zamanda yöneticilerin önemli bir kısmının genel olarak örgütsel değişime, hiyerarşinin vekontrolün en aza indirgendiği yatay örgütlenme biçimine ve liderliğin herkeste geliştirilebilecekdinamik bir özellik olduğu fikrine olumsuz yaklaştıklarını göstermektedir. Bu olumsuz yaklaşımınkökleri, geleneksel Türk toplum yapısı, eğitim sistemi ve aile yapısında aranmaktadır. Çalışmadaelde edilen temel bulgular daha sonra bu konuda yapılacak araştırmalar için bir çıkış noktası teşkiletmektedir.
Özet (Çeviri)
The ongoing developments that have started in the second half of the XXth century, like thefast progress in information and communications technology, liberal trade policies, birth ofmultinational corporations, free flow of capital and goods across borders and the ongoing worldwideeconomic integration are usually expressed under the general term of ?globalization?. One of themost important economic consequences of globalization is global competition that is graduallyinfluencing the whole of the world economy. The conditions brought about by global competitionrender the traditional organizational leadership approaches obsolete; while enforcing a moreflexible, innovative and creative approach that is based on the power of vision and knowledge. Theobjective of this research is to examine the effect of the globalization process on the organizationalleadership approaches of commercial companies in the Thrace region of Turkey. In the first twoparts of the study, the concepts of globalization and leadership are examined thoroughly throughliterature review. The third part is dedicated to the results of the survey conducted on the managersof these companies, examining the effect of the globalization on their organizational leadershipapproaches and practices. The results indicate that in general their approaches and practices areparallel to those promoted and enforced by globalization. Nevertheless, the results also indicate thatan important proportion of the managers have a negative attitude about organizational change ingeneral, the horizontal organization model where hierarchy and control are minimized, and the ideathat leadership is a dynamic skill that can be developed by anybody regardless of intrinsic skills. Thereasons of this negative attitude are supposed to be found in the general structure of the Turkishsociety, most importantly the education system and family structure. The findings of the researchconstitute a departure point for any further research that is to be carried out on the subject.