Başlangıçtan Roma Dönemine kadar altın ve kullanımı
Gold and its usage from the beginning to the Roman era
  1. Tez No: 109270
  2. Yazar: FATİH ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, El Sanatları, Archeology, Crafts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BAŞLANGIÇTAN ROMA DÖNEMİNE KADAR ALTIN VE KULLANIMI Fatih ÖNAL Danışman: Prof.Dr. Cevat BAŞARAN 2001: Sayfa: Jüri: Prof.Dr. Cevat BAŞARAN“Başlangıçtan Roma Dönemine Kadar Altın ve Kullanımı”adlı çalışmamızda altının ilk ortaya çıkışı ve kullanımından, Roma Dönemi'ne kadar olan süreçte işleme ve bezeme tekniklerinin gelişimleri ayrı ayrı ele alınarak incelenmiştir. Ayrıca araştırmacılar tarafından öne sürülmüş olan toplumlar tarafından ilk metal kullanımı konusundaki farklı görüşler de çalışmada ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Çalışmamızda antik Çağ'da değişik uygarlıklar tarafından altından yapılmış takı, heykeltıraşlık eserleri ve sikkelerin özgün yapı gösterenleri kronolojik dizi içerisinde kültür özellikleri de dikkate alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS GOLD AND ITS USAGE FROM THE BEGINNING TO THE ROMAN ERA Fatih ÖNAL SupervisorrProf.Dr. Cevat BAŞARAN 2001: Page: Jüri: Prof.Dr. Cevat BAŞARAN Our Study entitled“Gold and its usage from the beginning to the Roman era”deals with the origin of gold decoration and embroidering technique from the very beginning up to the Roman era. Various views of researchers on the first use of metal are also given in the work. The chronological serie and kultural features of jewellery, sculpture and coins made in the ancient period by various civilizations are evaluated.