Avrupa'da elektronik toplum uygulamalarının değerlendirilmesi
An evaluation of electronic society applications in Europa
- Tez No: 109335
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ARMAĞAN EMRE ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
XI ÖZET Bu çalışmada, bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin toplum ve sosyal yaşam üzerindeki etkileri ele alınmaktadır. Tezde, elektronik toplumun oluşturulabilmesi için temel şartların elektronik ticaret, elektronik yönetim ve elektronik yönetişim olduğu kabul edilmekte ve bu alanlardaki tarihi gelişim, olumlu/olumsuz etkiler vurgulanmaktadır. Tezin genelinde Avrupa'da yaşanan gelişmeler ve özellikle 19/20 Haziran 2002 tarihinde Feira'da gerçekleştirilen Avrupa Konseyinde kabul edilen e- Avrupa Eylem Planı göz önünde bulundurulacaktır. Tezde aynı zamanda bilgi ve iletişim teknolojiklerinin tam olarak uygulanmasının AB politikalarında ön planda olacağı ve ilerde aday ülkeler için bir ön şart oluşturabileceği vurgulanacak, aday ülkelerin bir değerlendirme sistemine tabi tutulacağı savunulacaktır. Bu sistem elektronik ticaret ve elektronik yönetim/elektronik yönetişim alanlarında, ilk üçü temel ve aynı olmak üzere, yedi kritere dayanacaktır. Temel kriterler: ucuz ve hızlı internet erişiminin sağlanması, dijital bölünmenin önlenmesi ve iletişimde güvenli bir ortamın sağlanması olacaktır. Elektronik ticaret alanında geçerli olacak ek kriterler: mevzuat uyumunun sağlanması, işletmeler arasında elektronik ticaretin hızlandırılması, elektronik ihale/alımların yapılması ve eğitim alanında yatırım yapılması olacaktır. Elektronik yönetim ve yönetişim kavramları birbirini tamamlar nitelikte olduğundan bu alandaki kriterler farklılık göstermeyecek ve şu şekilde olacaktır: etkinliğin artırılabilmesi için halk tarafından baskı yapılması, hükümetlerin şeffaf ve katılımı artırıcı şekilde politikalar izlemesi, yönetim anlayışının değişmesi ve bu alanda ulusal bir programın tam olarak uygulanması olacaktır. Elektronik iletişim alanında geçerli olan tüm kavramların ele alınması bu tezin kapsamını aşacağından, tez bünyesinde, elektronik toplumun dayandığı üç ana konuyu: elektronik ticaret, elektronik yönetim, elektronik yönetişim ele alınacaktır
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT This study will examine the implications of development of information and communication technologies on social life. One of the arguments of the thesis is that the main pillars of establishment of the electronic society are the accomplishment of electronic commerce, electronic government and electronic governance. The e-Europe action Plan was adopted by the Feira European Council on 19-20th June 2000, and the developments experienced in Europe will be considered throughout the study. The thesis will also argue that the widespread exploitation of information and communication technologies and the comprehensive implementation of three pillars of electronic society will rank high on political, social, cultural and economic agenda of European Union in the near future or will possibly be a pre condition for EU membership on the basis of a 'rating' system with which the Candidate Countries are evaluated. The rating system will depend upon seven criteria in e-Commerce and e-Govemment / e-Governance. Since the e-Government and the e-Governance are two complementary processes, the criteria on these issues will be integrated. The first three criteria will be compulsory and 'main criteria' that are common for e-Commerce and e-Government / e-Governance. Main criteria are: the provision of cheap and fast Internet access, widespread exploitation of ICTs to prevent the digital divide, building trust and confidence in transactions. The additional criteria for e-Commerce will be: the harmonization or transposition (for Candidate Countries) of legislation in telecommunications and communications technologies, improvement of B2B e-Commerce as a model for the widespread usage of B2C e-Commerce, countries' official engagement in e-Procurement, the education and research for ICTs. As for e-Government / e-Governance the additional criteria will be: the improvement of public consciousness and the public pressure on government to increase efficiency, government willingness to become transparent and public demand for democratic and continuous participation, management philosophy relying on three spheres of e-Government / e-Governance i.e. information - communication and than transaction, comprehensive an ambitious national plan for the succession of the goals -implementation and benchmarking. Within the framework of this study, as it is impossible to elaborate all building blocs of an electronic society the e-Commerce, e- Government and e-Governance and their relevance to the e-Europe Action Plan will be examined.