İlkçağlardan başlayıp, Barok döneme değin müziğin gelişimi ve müzik-toplum ilişkisi üzerine bir inceleme
An Examination of musical development from the ancient age to the barogue era, and the relation between music and society
- Tez No: 109337
- Danışmanlar: PROF.DR. BABEK KURBANOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İLKÇAĞLARDAN BAŞLAYIP, BAROK DÖNEME DEĞİN MÜZİĞİN GELİŞİMİ VE MÜZİK-TOPLUM İLİŞKİSİ ÜZERİNE BİR İNCELEME EVREN YILDIZ Danışman : Prof. Dr. Babek KURBANOV 2Q01 -SAYFA: 87 Jüri : Prof. Dr. Babek KURBANOV Doç. Dr. Hagigat MUHARREMOVA Doç. Dr. Tamilla KASIMOVA Sesini kullanabilmeyi, eline geçirdiği nesneleri birbirine çarparak çeşitli sesler çıkarabilmeyi, hayvan kemiklerine, içi boş dallara üfleyerek sesini çoğaltmayı öğrenen insanoğlu, antik çağlarda müziği danslar ve çalgılar eşliğinde yaşamının her alanına yaymıştır. Onların, doğa güçlerinin üstesinden gelmek için mırıldandıkları ezgiler zamanla yalnızlıktan, korkudan ya da sevinçten kaynaklanan haykırışlara, yerleşik düzenle birlikte büyü ve savaş çığlıklarına dönüşmüştür. İlkçağlardan başlayıp, barok döneme gelinceye kadar, toplumun yapısı ve toplumsal değişikliklerin“müzik”üzerindeki etkileri, bu çalışmada incelenmeye çalışılmıştır, ilkel toplumlardan, Rönesans'ın sonuna kadarki süreç içinde toplumlar, belli başlıklar altında analiz edilmiştir. Aynı zamanda toplumsal yapı ve müzik etkileşimi ele alınmıştır. Müzik sanatını yönlendiren insan, toplum içindeki konumuna ve o toplumun idare şekline göre müziğini oluşturmuştur. Kuşkusuz, teknolojik gelişmeler de enstrümanların gelişmesini etkilemiştir. Gelişen enstrümanlar ise, müzik sanatını önemli ölçüde geliştirmiştir. ilkel toplumlardan alınarak ortaçağ ve Rönesans'taki müzik-toplum ilişkileri ayrı ayrı ele alınmıştır. İlkel insanı tanımak ve tanıtmakla giriş yapılmış, ilkellerin yaşamında çok önemli bir yeri olan ve müziğin doğuşuna- gelişimine etki eden büyü-din ilişkisi, bunun doğa ile olan etkileşimi de irdelenmiştir. Müzik, birçok uygulaması olan ve her şekliyle evrensel nitelik taşıyan bir sanattır. Bu sanatın gelişimine ait bilgiler çeşitli kitaplardan elde edilebilir. Ayrıca bu araştırmada, sadece literatürsel bilgi verilmemiş, çeşitli kaynakların taranması sonucu elde edilen fikir, yer yer yorum olarak sunulmuştur. Genel olarak müzik gelişimi konusunun. önemi kadar, bu araştırmada bazı bölümlerin yorum şeklinde olması ve tartışmaya yöneltmesi de önemlidir. Çalışmamızda, ilkçağlardan başlayıp, barok döneme gelinceye değin süregelen müziğin gelişimi ve müzik-toplum ilişkisi üzerine bir serüvene çıkılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master THESIS AN EXAMINATION OF MUSICAL DEVELOPMENT FROM THE ANCIENT AGE TO THE BAROGUE ERA, AND THE RELATION BETWEEN MUSIC AND SOCIETY Evren YILDIZ Supervisor: Prof. Dr. Babek KURBANOV 2001-PAGE: 87 Jury : Prof. Dr. Babek KURBANOV Doç. Dr. Hagigat MUHARREMOVA Doç. Dr. Tamilla KASIMOVA The mankind, who learned to be able to use his voice, to produce various kinds of sound, to from instrumental sound by blowing empty boughs and using animal bores, expanded music in the company of dance and instruments into every aspect of his life. The chants muttered in order to overcome the powers of nature became shauting out of loneliness, fear and joy and, with the settled life cries of black magic and war. We tried to examine the effects on music of the social structure and social changes from the Ancient Age to the Baroque era. The process from the time of the primitive peoples to that of the end of the Renaissance was analysed under certain titles. At the same time the interactian between social structure and music was examined as well. Man, who gave direction to music, made music according to his position in the society and the kind of government. Without doubt, the technological developments effected the development of musical instruments. We examined the relations between music and society from the time of those primitive peoples through the Middle Age to the time of the Renaissance. The introduction is about knowing the primitive man and making him known, the study is also on the relation between music and black magic which has great importance for the lives of the primitive and the influence of the birth and development of music and the interaction of this relationship with the nature. Music is an art from with many practices and carrying a universal quality in all its forms. Besides, not only information was given from the literature of music but also comments were made about notions obtained by, scanning in same parts. That some parts of this research consist of comments and give direction to the argument is as important as the subject of development of music In our work we joined an adventure on the development of music from the Ancient Age to the Baroque era and the relation between music and society.